Mersin

Demirağ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cavidan Demirağ:Türkiye’de kadınlar daha yoksul!

GİŞKAD Onursal Başkanı ve Demirağ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cavidan Demirağ, Türkiye’de kadınların erkeklerden daha yoksul olduğuna dikkat çekerek, “Hem ülke ekonomisini hem de kadını güçlendirmek için kadının çalışmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır. Kadınlar güçlü olduğunda ülke ekonomisi güçlenecek ve kadına yönelik şiddet azalacaktır” dedi.

Demirağ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cavidan Demirağ:Türkiye’de kadınlar daha yoksul!

23 Ağustos 2017 14:27
-A

+A

Girişimci İş Kadınları Derneği (GİŞKAD) Onursal Başkanı ve Demirağ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cavidan Demirağ, kadına yönelik şiddetin ve kadın yoksulluğunun yüksek olduğu Türkiye’de kadının iş yaşamının önündeki engelleri anlattı. Ev işlerinin hala büyük oranda kadının görevi olarak görüldüğüne işaret eden Demirağ, “Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye’de kadın istihdamı ile ilgili yaptığı çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Rapora göre eşinin çalışmasını istemeyenlerin sayısı 2015 yılında 2007 yılına göre yüzde 50 oranında azalmasına rağmen, kadınlar çocuk ve yaşlı bakımı nedeniyle çalışma hayatının başında ya da ortasında çalışma hayatından ayrılmak zorunda kalıyor. 2007 yılında 1 milyon 200 binin kadın eşinin isteği üzerine işten ayrılırken, bu rakam 2015 yılında 588 bine düşmüş. Yeni evlenen çiftlerde, erkeklerde eşlerinin çalışmasına olumlu bakanların sayısında artış gözlensen de kadının iş yaşamına katılımı hala çok düşük. Ev işlerinin, çocuk, hasta ve yaşlı bakımının hala ‘kadının işi’ olarak görülmesi bunun en önemli nedenlerinden biri. Öte yandan çalışma yaşamındaki eşitsizlikler de kadının iş hayatına girmesini olumsuz etkileyen faktörlerden” dedi.


KADINLAR YÖNETEN OLMALI
Rapora göre; çocuk yoksulluğunun yetişkin yoksulluğundan, kadın yoksulluğun ise erkek yoksulluğundan yüksek olduğuna dikkat çeken Demirağ, şunları dile getirdi: “Uzun çalışma saatleri, çocuk, yaşlı ve hasta bakımı ve ev işlerinin sorumluluğunun kadınların üzerinde olması iş yaşamından uzaklaşmalarına neden oluyor. Bir toplumun gelişmişlik düzeyini, kalkınmışlık düzeyini görmek istiyorsanız önce o toplumdaki kadınların hayat standardına bakmak gerekiyor. Ancak Türkiye’de ne yazık ki kadınlar erkeklerden daha yoksul. Kadının iş yaşamına dahil olmasının önündeki sorunları çözecek olan yine kadınlar. Bu nedenle kadınların yönetimlerde daha çok söz hakkında sahip olması gerekiyor.”
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 641 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku