Mersin

Demirağ, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı “Kadın emeğini yok sayan anlayış terk edilmelidir”

Demirağ Grup Yönetim Kurulu ve GİŞKAD Onursal Başkanı, TISİAD Başkan Yardımcısı Cavidan Demirağ, kadın emeğini yok sayan anlayışın terk edilmesi gerektiğini kaydederek, bunun ancak cinsiyet eşitliğine dayalı, çalışma yaşamından kadınların ayrımcılığa uğramadığı, kadın haklarının yasal düzenlemelerle güvence altına alındığı bir toplumun yaşama geçmesi ile mümkün olacağını söyledi.

Demirağ, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı “Kadın emeğini yok sayan anlayış terk edilmelidir”

29 Nisan 2017 10:31
-A

+A


Demirağ Grup Yönetim Kurulu ve GİŞKAD Onursal Başkanı, TISİAD Başkan Yardımcısı Cavidan Demirağ, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladığı mesajında; 1 Mayıs’ın dünyada işçilerin birlik ve dayanışma içinde kutladığı bir mücadele günü olduğunu vurguladı.
Cinsiyet eşitliğinin önemine vurgu yapan Demirağ, “Kadını ucuz ve örgütsüz emek olarak gören, çalışma yaşamının dışına iten anlayış değişmelidir. Emek en yüce değer ise, kadın emeğini yok sayan anlayış terk edilmelidir. Bu da ancak cinsiyet eşitliğine dayalı, çalışma yaşamından kadınların ayrımcılığa uğramadığı, kadın haklarının yasal düzenlemelerle güvence altına alındığı bir toplumun yaşama geçmesi ile mümkündür” dedi.

GÜVENİLİR BİR GELECEK GÜÇLÜ KADINLARLA MÜMKÜNDÜR

1 Mayıs’ta kadının emeğinin görünür kılınmasını, çocuk işçiliğinin sona ermesini dileyen Demirağ, şu önerilerde bulundu:
Toplumsal eşitlik için, toplumsal cinsiyete dayalı bütçeler yapılmalıdır. Kadına yönelik her türlü şiddet ortadan kaldırılmalıdır. Siyasetten çalışma yaşamına kadar her alanda pozitif ayrımcılık kullanılmalıdır. Kadınların çalışma yaşamında daha çok yer almasına katkı sağlamak amacıyla istihdam stratejileri geliştirmelidir. Güçlü bir ülke, güvenilir bir gelecek, ancak kadınların siyasette, çalışma yaşamında ve sosyal hayatta daha güçlü olmaları ile mümkündür. Emekçilerin bayramı kutlu olsun.”

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku