CHP

Cumhuriyet Halk Partisi 94. yaşını kutladı

Laik, demokratik, hukuk sisteminin yok edilmeye çalışıldığı süreçte Cumhuriyet Halk Partisi’nin dimdik ayakta durduğuna vurgu yapan Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, “Türkiye Cumhuriyeti evimiz, Cumhuriyet Halk Partisi ise birliğimizdir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi 94. yaşını kutladı

11 Eylül 2017 09:06
-A

+A

 
“Türkiye evimiz, CHP birliğimizdir”
 
Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Mersin İl Başkanlığı; Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir, Tarsus ve Erdemli İlçe örgütlerinin de katılımı ile bir kutlama programı gerçekleştirdi. 
Cumhuriyet Meydanı’nda CHP’nin kurucusu ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk sunumu ve saygı duruşunda bulunuldu. Sunumu CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Pakize Güler yaptığı kutlama programında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit,  sözlerine; “Doğum gününüz, 94. yılımız kutlu olsun” diyerek başladı.
 
CHP, ÇOK PARTİLİ SİSTEMİ DE KURAN PARTİDİR
Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihsel misyonuna vurgu yapan Özyiğit, “Büyük lider, tarih boyunca gelmiş geçmiş en büyük devlet, en büyük siyaset adamı,  bilim insanı en büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk, ‘iki büyük eserim var; bunlardan biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir’ demiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurmuş, Cumhuriyet Halk Partisi de Cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi, bugün yaşatmaya, ayakta tutmaya çalıştığımız çok partili sistemi de kuran parti olmuştur” dedi. 
 
BÜYÜK BİR GÜÇ OLACAĞIZ
Cumhuriyet değerlerinin yok edilmesinin önünde büyük bir güç olarak duraklarını dile getiren Özyiğit, şöyle devam etti:
“Cumhuriyetin değerleri hızla geriye götürülmeye çalışılmaktadır. Milli Eğitimin cemaatlerin eline terk edildiği, çoğulculuğun tek adam sistemine terk edildiği, laik, demokratik, hukuk sisteminin yok edilmeye çalışıldığı bir süreci yaşıyoruz. Bu süreçte bu yapılan karşısında dimdik ayakta duran tek kurumsal yapı Cumhuriyet Halk Partisi vardır.  Bugünleri yaşadığımız için kendimizi bir tarafa çekip, ‘her şeyi dört dörtlük yaptık, hiçbir sorumluluğumuz yoktur’ diyemeyiz. Bu ülke bugün bunları yaşıyorsa bizim çok önemli eksikliklerimiz, çok önemli sorumluluklarımız var.  Bu sorumlulukları bundan sonra; geçmişte olduğundan daha iyi idrak ederek, çok daha fazla çalışarak yerine getireceğiz. Cumhuriyeti, geriye götürmeye çalışanlara karşı büyük bir set, büyük bir duvar, büyük bir güç olacağız.”
 
94. YILIMIZ KUTLU OLSUN
Kurtuluş Savaşı ile kazanılan zaferin mazlum ülkelerde demokrasinin yolunu açtığını ifade eden Özyiğit, Bugün, Türkiye Cumhuriyeti, bölgede yapısıyla tüm dünyaya örnek olmuşsa; bu yapıyı yaşatmak bizim en büyük görevimizdir. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının; Kurtuluş Savaşı vererek, mazlum milletlere emperyalizmin yenileceğini göstermiş olması ve mazlum devletlerin başını kaldırıp demokrasiyi istemesini sağlamış olması çok önemlidir. Ama bugün görüyoruz ki cumhuriyet o mazlum devletlerin olduğu pozisyona doğru çekilmek isteniyor. Cumhuriyet Halk Partisi, ülkenin bu misyonunu geleceğe taşımakla ilgili bir görevi vardır. AKP’nin Türkiye’yi emperyalistlerin dümen suyuna bıraktığı, onların istediği gibi ülkemizde oynadığı bir dönemi yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti evimiz, Cumhuriyet Halk Partisi ise birliğimizdir. 
Geleceği birlikte kuracağımız inancıyla hepinize saygılar sunuyorum. 94. Yılımız kutlu olsun. Nice yıllara” diye konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 479 Oy (%28)

  • HAYIR : 592 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 663 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku