Mersin

Çöpe giden gıdalar ‘ziyan’ olmuyor!

Eman Enerji Limited Şirketi Müdürü Cihan Yürekli, tüm dünyada tonlarca gıdanın her gün çöpe gittiğine işaret ederek, “Gıdaların çöpe giderek ziyan olmasının önüne geçmek mümkün olmuyor. Ancak, Mersin’de atık gıdalar biyogaz üretiminde kullanılarak, enerji olarak geri dönüyor” dedi.

Çöpe giden gıdalar ‘ziyan’ olmuyor!

16 Mayıs 2017 10:13
-A

+A

 
 
Eman Enerji Limited Şirketi Müdürü Cihan Yürekli, Mersin’de kurdukları katı atık depolama, ayrıştırma ve atıktan elektrik enerjisi üretimi üzerine faaliyet gösteren tesislerde metal, plastik, organik madde gibi var olan atıkların ayrıştırılarak, doğaya geri kazandırılabilir hammaddelere dönüştürüldüğünü söyledi.
Gelişen teknoloji ile enerji ihtiyacının her geçen gün arttığına dikkat çeken Yürekli, artık yenilenebilir enerji kaynaklarının değerinin de daha iyi anlaşıldığını kaydetti.
 
ATIKLARDAN ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİLİYOR
Eman Enerji’nin hızla artan enerji ihtiyacını temiz, çevreye ve insan sağlığına duyarlı ve sürdürülebilir enerji üretim yöntemleri bulmak ve geliştirmek için çalıştığını anlatan Yürekli, şöyle devam etti:
“Dünyada her gün tonlarca gıda çöpe gidiyor. Amaç çöpe giden gıda oranını en aza indirmek olmalı. Ancak çöpe giden gıdanın da ziyan olması yeni teknolojilerle enerjiye dönüştürülerek kısmen engelleniyor. Mersin’de biz de bunu yapıyoruz. Depolama sahalarında oluşturulan gaz sayesinde, elektrik enerjisi üretiliyor. Üretilen elektrik enerjisi enerji nakil hatları sayesinde şebekelere verilerek, enerji ihtiyacı karşılanıyor.”

 
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku