Mersin

ÇOCUĞA İSTİSMARIN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili açıklama yapan CHP 27. ve 29. Dönem PM Üyesi Cavidan Demirağ Türkiye’de çocuk istismarı ile ilgili dava sayısının son 10 yılda 3 kat arttığını söyledi.

ÇOCUĞA İSTİSMARIN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR

20 Kasım 2017 15:30
-A

+A

CHP 27. ve 29. Dönem PM Üyesi Cavidan Demirağ, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Demirağ, Kayseri’de 68 yıldır devam eden Kültepe Kaniş Karum kazıları’nda, bulunan bir tablette 4 bin yıl önceki medeniyette bile beşik kertmesi geleneğinin olduğnu ancak çocukların küçük yaşta asla evlendirilmediğinin ortaya çıktığını hatırlattı. 4 bin yıl önceki bir medeniyette bile küçük yaşta evliliğe izin verilmediğini ifade eden Demirağ, “Ancak günümüzde malesef bu alışkanlık haline gelmeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre son 10 yılda çocuk istismarı ile ilgili dava sayısı 3 kat artmış, sadece 2015 yılında 15 ve 17 yaş arası 17 bin 789 kız çocuğu doğum yapmış. 4 bin yıl evvel bile insanlar bu suçun farkındayken, bizler hala çocuklarımıza kıymaya devam etmekteyiz” dedi.

ÇOCUK İSTİSMARINDA CİDDİ BİR ARTIŞ VAR
Çocuk istismarı ile ilgili son yıllarda ciddi bir artış yaşandığına dikkat çeken Demirağ, “Yaşadığımız dünyada korunmaya, kollanmaya, ilgiye ve sevgiye en çok ihtiyacı olan grup çocuklardır. Bu nedenle güvenli yaşama, iyi eğitim alma, sağlıklı beslenme ve barınma gibi haklarını sağlamamız gereken çocuklarımız için 20 Kasım “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kabul edilmiştir. Dünya Çocuk Hakları Günü, çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, milletlerin barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlamaktadır. Çocuk hakları; kanunen ve ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu eğitim, sağlık, yaşama, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel bir kavramdır ve mücadele edilmesi gereken önemli bir konudur” dedi.

AİLE İÇİNDE EN ÇOK BABA İSTİSMARI YAŞANIYOR
13 yıl içinde istismara uğrayan 0-18 yaş arası 199 çocuk ve gençle yapılan araştırmadan çarpıcı bulguların ortaya çıktığını da söyleyen Demirağ, “Çocuk ve gençler en çok kendi evinde cinsel istismara uğruyor. Aile içinde ise en çok baba istismarı yaşanıyor. Ayrıca eğitim düzeyi okur-yazar ve ilkokul olan annelerin çocuklarının daha fazla cinsel istismar yaşadığı görülüyor. Toplumda karar vericilerin, yönetenlerin, uygulayıcıların çocuğa yönelik algısının değişmesi ve onu hak sahibi birey olarak görmesi gerekiyor. Çocuğa, kadına bakış açısı çok önemli. Yasal düzenlemeler, mevzuatlar çocuğun yararını öncelikle gözetmeli, yasa uygulayıcıları da buna dikkat etmeli. Ebeveynlerin eğitimi, bilinçlenmesi ve çocukların ‘hayır’ demeyi öğrenmesi ön plana çıkıyor. Biat eden değil sorgulayan çocuk yetiştirmek önemli. Annenin farkındalığının, bilinç düzeyinin arttırılması devlete düşen bir sorumluluk. Sağlık ve sosyal hizmetler kurumları bu yönde daha çok çaba göstermeli” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku