Ak Parti

ÇİFTÇİYE UCUZ KREDİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Mezitli Belediyesi Meclis Üyesi ve Mersin Ziraat Odası Meclis Üyesi Fuat Değer, gıda enflasyonu hakkında yapılan çalışmalar kapsamında çiftçinin ucuz kredi kullanması için önemli bir adım atılacağını duyurdu.

ÇİFTÇİYE UCUZ KREDİ

19 Haziran 2017 12:30
-A

+A

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Mezitli Belediyesi Meclis Üyesi ve Mersin Ziraat Odası Meclis Üyesi Fuat Değer, gıda enflasyonu hakkında yapılan çalışmalar kapsamında çiftçinin ucuz kredi kullanması için önemli bir adım atılacağını duyurdu.
 
 
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Mezitli Belediyesi Meclis Üyesi ve Mersin Ziraat Odası Meclis Üyesi Fuat Değer’den çiftçiye ucuz kredi müjdesi geldi. Tarım Kredi Kooperatiflerinin artık yurtiçi borçlanmanın yanı sıra yurtdışından da borçlanabileceğini söyleyen Değer, her yıl 7.5 milyar TL borçlanan kurumun, bu ihtiyacını yurtiçindeki bankalardan sağladığını hatırlattı. Düzenlemeyle kurumun yurtdışından daha ucuz maliyetle borçlanma imkanına sahip olacağını söyleyen Değer, “Bu durumun da çiftçinin daha ucuz kredi kullanmasına yol açması hedefleniyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin daha uygun yolla borçlanmasının önünü açıyor. Bakanlık bu kapsamda hazırladığı kanun değişikliğini Başbakanlığa gönderdi. Taslak düzenlemeye göre, kanun gereği sadece yurtiçindeki banka ve finans kuruluşlarından borçlanma imkanı bulunan Kooperatif, artık yurtdışından da borçlanabilecek. Merkez ve bölge birlikleri de bu düzenlemeden yararlanabilecek” dedi.
 
600 MİLYON LİRA YATIRIM
Yıllık 7.5 milyar liralık kredi kullanan Tarım Kredi Kooperatiflerinin kendi yatırımları yanında çiftçiye finansman sağladığını da anımsatan Değer, “Kurumun sadece bu yıl 600 milyon liralık yatırım yapacağını söylediler. Tarım Kredi'nin kullandırılan krediler için de finansman maliyetleri daha ucuz olan yurtdışından borçlanma imkanını kullanabileceğini ve düzenlemeyle yurtiçindeki fonlarla ilgili İşsizlik Fonu ve BES gibi imkanların kullanılabileceği öngürülüyor . Bu durumla çiftçi daha ucuza kredi kullanma imkanına sahip olacak” ifadelerini kullandı.
 
BU YIL 12.8 MİLYARLIK TARIMSAL DESTEK VAR
Bu yıl 12.8 milyar TL’lik tarımsal desteğin olacağını da sözlerine ekleyen Değer, “Tarım Kredi, yurtdışındaki her türlü finans kuruluşu, fonlardan ve bankalardan borçlanma yapabilecek. Tarım Kredi'ye yurtiçindeki fonlardan kaynak sağlama imkanı da getirilecek. Bu arada çiftçilere tarımsal destek ödemeleri de tüm hızıyla devam ediyor. Şubat ayında çiftçilere 2 milyar 127 milyon liralık destek ödemesine başlandı. Açıklanan verilere göre, 2017 yılı için üreticilere verilmesi planlanan tarımsal hibe desteğinin toplamı ise 12.8 milyar TL olarak açıklandı. Bu destekler içinde mazot ve gübre desteği en büyük kalemi oluşturuyor” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler : çifçi, tarla, bhaçe, mersin,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku