CHP

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ D. FİKRİ SAĞLAR’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI HAKKINDAKİ BASIN AÇIKLAMASI:

Bugün tüm Cumhuriyet sevdalıları olarak, 94 yıl önce bizlere Türkiye Cumhuriyet’ini armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve şükranla anıyoruz.

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ D. FİKRİ SAĞLAR’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI HAKKINDAKİ BASIN AÇIKLAMASI:

28 Ekim 2017 14:19
-A

+A

Ulu Önder Atatürk’ün “Benim iki büyük eserim vardır. Biri Cumhuriyet, diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir” sözleri bizler için bu karanlık günlerde bile ilham ve gurur kaynağı olmaya devam etmektedir. Cumhuriyetimiz, etnik ve dini tüm ayrışmaları ret ederek, her bir vatandaşımızın fikir özgürlüğünü, birlik ve beraberlik ülküsü ile bütünleştirmeyi başarmıştır. Anafartalar’la başlayan, 19 Mayıs’ta ruh bulan, 30 Ağustos’taki zaferle taçlanan ve nihayet 29 Ekim’de Cumhuriyetin ilanı ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti bugün milli bayramlarını bile kutlamaktan aciz duruma düşmüştür. 94 yıl önce bugün saltanatın, kula kulluk etmenin yıkıldığı, egemenliğin kayıtsız şartsız millete teslim edildiği tarihtir. Ancak ne yazık ki son yıllarda birileri egemenliği kayıtsız şartsız kendi tekelinde toplama hayali ile bir dizi girişimlerde bulunmaktadır.

Demokrasinin en iyi şekilde hayata geçirileceği hükümet şekli laik demokratik cumhuriyettir. Bu nitelikli cumhuriyet halkın ta kendisidir! O nedenle bir ülkenin yönetimi; bir şahsa, bir zümreye ya da bir gruba teslim edilemeyecek kadar değerli ve özeldir. Onun için cumhuriyeti, demokrasiyi, laiklik ilkesini ve insan haklarını hiçe sayanlara inat cumhuriyete ve parlamenter demokrasiye inanç ve kararlılıkla sahip çıkmaya devam edeceğiz. Laik, sosyal ve hukuk devletini kimseye yıktırmayacağız. Hak, hukuk ve adaletin hüküm sürdüğü, emekten yana sömürüye karşı durmaya devam edeceğiz!

Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister. Bugün ülkemizin; Özgürlüğün kısıtlandığı, aydınların, akademisyenlerin susturulduğu, iktidar karşıtlarının içeriye tıkıldığı, hak ihlallerinin yapıldığı, ayrıştırılmalarla halkın birbirine düşman olduğu, parlamentonun yok sayıldığı, terörün ve savaşın eşiğinde nefesi kesilmektedir. Tüm bunlar birileri başkan olsun diye yaşanmaktadır! Ancak cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün dediği gibi; Milletin saltanat ve hâkimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir! Bu ülke kimsenin malı olmamıştır, olmayacaktır da!. İşte böyle bir günde; özgürlükler rejimi olan Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Bayramını kutlamalarını yasaklamaya kalkışanlara, Cumhuriyet değerler ve ilkeleri ile kavgalı olan, hukuk tanımaz bir zihniyete en büyük cevabımız içimizde taşıdığımız Cumhuriyet aşkı ve mücadeleci ruh olacaktır.

Tarihe not düşelim; Bilsinler ki, son yıllarda Cumhuriyet’e ve onun kazanımlarına yapılan çirkin saldırılar amacına ulaşamayacak ve ülkemiz laik, demokratik, çağdaş ve sosyal hukuk devleti olmaya devam edecektir. Bu inanç ve kararlılıkla, Cumhuriyetimizin bekçileri olarak; böyle bir günde bir kez daha başta Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve gönül borcu ile anıyoruz. Dün ve bugün her zaman olduğu gibi haykırmaya devam edeceğiz:

Yasasın Cumhuriyet! Yaşasın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı!

D. Fikri SAĞLAR
CHP Mersin Milletvekili
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 641 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku