CHP

CHP’li Baran, herkesin eşit koşullarda eğitim alabildiği bir Türkiye diledi

CHP Mezitli Gençlik Örgütü İlçe Başkanı Buğra Baran, yeni müfredat değişikliğinin eğitim sistemini bilimsellikten, laiklikten, eşitlikten uzaklaştırdığına vurgu yaparak, “Bilimden, felsefeden, tarih ve sanattan anlamayan, hak, hukuk, eşiklik tanımayan bir iktidardan da zaten aksi beklenemezdi. AKP’ye ve gerici politikalarına karşı, Atatürkçü gençlerin mücadelesi sürecektir” dedi.

CHP’li Baran, herkesin eşit koşullarda eğitim alabildiği bir Türkiye diledi

15 Eylül 2017 13:29
-A

+A

 
“Gerici politikalara karşı mücadelemiz sürecek”
 
 
Cumhuriyet Halk Partisi Mezitli Gençlik Örgütü İlçe Başkanı Buğra Baran, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı dolayısıyla yayınladığı mesajında; laik, bilimsel, demokratik eğitim sisteminin önemine vurgu yaptı.
Bir eğitim-öğretim yılının daha sorunlarla başladığına işaret eden Baran, toplumun büyük kesimlerinin tepkisini alan müfredat değişikliğinin eğitim sistemini bilimsellikten, laiklikten, eşitlikten uzaklaştırdığına dikkat çekerek, şunları söyledi:
“AKP’nin yaklaşık 15 yıllık iktidarında; eğitim sistemi ile araştırmayan, sorgulamayan bir gençlik yaratılması hedeflenmiştir. Türkiye, eğitim performansı ile uluslararası sıralamalarda daha da geri plana düşmüştür. ‘Dindar’ bir gençlik yetiştirme hedefi ile çıkılan yolda; ‘kindar’ bir gençlik yetiştirilmiştir. Son çıkarılan eğitim müfredatı da toplumun büyük bir kesiminin tepkisini almıştır.”
 
AKP’DEN DE AKSİ BEKLENEMEZDİ
 
Son günlerde Atatürk’e yönelik çirkin saldırılardaki artışa dikkat çeken Baran, bunun AKP’nin yürüttüğü genel politikaların bir sonucu olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin bölümler müfredattan çıkarılmıştır. Bilimin temel dayanaklarından yoksun olan yeni müfredatta Evrim Teorisi de yer almamıştır. AKP kadına bakış açısını da müfredatta yaptığı değişiklikle ortaya koymuştur. Bilimden, felsefeden, tarih ve sanattan anlamayan, hak, hukuk, eşiklik tanımayan bir iktidardan da zaten aksi beklenemezdi” dedi.
 
GERİCİLİĞE KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEK
 
Eğitim sistemindeki eşitsizliğin arttığını dile getiren Baran, Cumhuriyet Halk Partisi’nin eğitimi daha eşitlikçi, daha nitelikli ve uluslararası düzeyde daha üst konumlara getirici önlemleri almayı hedeflediğini kaydederek, şunları söyledi:
“Eğitim, herkes için anayasal bir haktır. Çağımızda sosyal açıdan adil ve ekonomik açıdan başarılı bir toplum yaratmanın başlıca yolu eğitimin en üst düzeye taşınmasından geçiyor. AKP’nin, eğitim politikalarının Mustafa Kemal Atatürk’ü zihinlerden silmeye gücü yetmeyecektir. AKP’ye ve gerici politikalarına karşı, Atatürkçü gençlerin mücadelesi sürecektir.”
Baran, herkesin eşit koşullarda eğitim olanaklarına ulaşabildiği bir Türkiye özlemi ile 2017-2018 eğitim öğretim yılında tüm eğitim camiasına başarı diledi. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 641 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku