Mersin

CHP’de yaşananlar ‘parti içi’ mesele mi?

Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar hakkında disiplin sürecini başlattığını açıkladı.

CHP’de yaşananlar ‘parti içi’ mesele mi?

5 Mayıs 2017 13:49
-A

+A


CHP Parti sözcüsü; 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nde yaptığı açıklamad;a "MYK'mızda yapılan değerlendirmeler ışığında Mersin Milletvekilimiz Fikri Sağlar'ın basında yaptığı açıklamalar nedeniyle, hakkında disiplin soruşturması başlatılması için Parti Meclisi'nden talepte bulunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir" dedi.BU SÜRECE NASIL GELİNDİ?
 
Fikri Sağlar, Kemal Kılıçdaroğlu’nun şahsında partisinin politikalarında yapılan yanlışları, eksiklikleri dile getirdi. Ekmelettin İhsanoğlu vakasının partiyi ve ülkeyi getirdiği duruma dikkat çekti. CHP’nin lider partisi değil, kadro partisi olduğunu anımsattı. Haberin ardından Kılıçdaroğlu’ndan “kavga edeni kapının önüne koyarım" açıklaması geldi. Parti MYK’sı disiplin sürecinin başlatıldığını açıkladı.
 
 
NEDEN FİKRİ SAĞLAR?
 
Fikri Sağlar, Akşam Gazetesi’ne açıklama yaptı. Onun öncesinde pek çok kereler benzer eleştirilerini dillendirmişti.  Aynı zaman sürecinde Deniz Baykal’ın da farklı eleştirileri oldu. Kimi, ‘Baykal dikkat çekmeye çalışıyor’, ‘Baykal yine rol çalıyor’ gibi gibi eleştirilerle geçiştirdi. Peki, iki isme ya da başka isimlere neden süreç aynı şekilde işlemedi. Nedeni çok açık; Fikri Sağlar siyasette önemli bir isim. Kendisinin de tabiri ile öyle kapının önüne konulabilecek bir adam değil. Bilgi birikimi, siyaset deneyimi olan, örgütlülüğü çok iyi bilen ve bunun hakkını veren bir siyasetçi. Ve son günlerde adı genel başkanlıkla anılan bir isim Fikri Sağlar, tabanda yarattığı etki nedeniyle de güçlü bir aday…
 
MESELA PARTİ İÇİN MESELESİ DEĞİL, MEMLEKET MESELESİ
 
CHP’de yaşananlar parti içi bir mesele değildir. Bu mesele bir memleket meselesidir. Mesele Fikri Sağlar meselesi değildir, mesele demokrasi meselesidir, Türkiye’de muhalefetin varlık meselesidir. Parti içinde demokrasiyi, hak ve özgürlükleri savunan bir partide, partiye yönelik eleştiriler; ‘kapının önüne koyma’ tehdidi ile karşılık buluyorsa; hak ve özgürlük mücadelesinin yara almasıdır.
Türkiye’de sol cephenin gönülden ya da kerhen oy verdiği bir parti, koltuk sevdasına ya da başka şeylere kurban edilemez. Fikri Sağlar ya da bir başkası böyle bir gerekçeyle partiden atılırsa CHP  kaybeder. Bu disiplin süreci dahi büyük yaralar açmıştır. Bu yara kapansa da izi kalacak kadar büyüktür.  Öyle, parti içi demokrasiye, parti içi barışa, parti politikasına dem vurularak kapatılamaz.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku