Mersin

Cemalettin Kurt: Avrupa'da greyfurtta ve limonda bir numarayız !

Kurt Global'in kurucusu işadamı Cemalettin Kurt, Avrupa'da greyfurt ve limonda bir numara olduklarını belirtti. Avrupa'ya Kurt kalite markası ile açıldıklarını vurgulayan Kurt, "Ben 'yaptıklarımın arkasındayım' dedim soyadımı koydum kutunun üzerine. Bu sektörde soyadı olan nadir firmalardan bir tanesiyiz" ifadesini kullandı.

Cemalettin Kurt: Avrupa'da greyfurtta ve limonda bir numarayız !

7 Haziran 2017 11:36
-A

+A

Kurt Global'in kurucusu işadamı Cemalettin Kurt, Avrupa'da greyfurt ve limonda bir numara olduklarını belirtti. Avrupa'ya Kurt kalite markası ile açıldıklarını vurgulayan Kurt, "Ben 'yaptıklarımın arkasındayım' dedim soyadımı koydum kutunun üzerine. Bu sektörde soyadı olan nadir firmalardan bir tanesiyiz" ifadesini kullandı. 
 
Mersin kamuoyunun narenciye konusunda yaptığı çalışmalar ile yakından tanıdığı, daha önce Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkanlığı ve Ulusal Turunçgil Konseyi Yönetim Kurulu üyeliği yapan Kurt Global'in kurucusu Cemalettin Kurt, başarısının sırrını, yaşadıklarını, gördüklerini ve deneyimlerini anlattı. 
Cemalettin Kurt'un açıklamalarının ikinci bölümünü yayınlıyoruz.
Ticari anlamda bu şehir için yapılacak çok şey olduğunu düşündüğünü ifade eden Kurt, "Siyasetle alakam yoktur, siyaseti sevenleri seviyorum. Onlarda hizmet ediyor bu şehre bu ülkeye ama öyle bir yaklaşımım yok.Ben ticaret adamıyım, artı sosyal çevremi mutlu etmek istiyorum. Kendi mutluluklarımın yanında onlarında mutluluklarını düşünüyorum. En büyük mutluluk karşındakinin gözlerine bakarak onun mutlu olduğunu hissederek mutlu olmaktır" dedi. 
'ÇALIŞANLARIMI SÜTTEKİ MAYA HÜCARELERİNE BENZETİRİM' 
"Ben çalışanlarımı şuna benzetiyorum, aslında çalışanlar demek  doğru değil iş paydaşları çözüm ortakları öyle diyelim onları ben sütün içindeki maya hücrelerine benzetiyorum" diyen Kurt, "Eğer siz doğru peynir mayasını kullanırsanız doğru peynir elde edersiniz, doğru yoğurt mayasını kullanırsanız doğru bir yoğurt elde edersiniz. Biz o mayaların kurum olarak en iyi en verimli şekilde gelişmesini sağlıyoruz. Sonra diğerlerinin gelmesi durumunda onlar kendiliğinden kendi kültürlerini oluşturuyorlar. Bir kazan sütü kendine benzetiyorlar. Ben öyle düşünüyorum" ifadesini kullandı.
 
'KURUMUMUZ SON DERECE DİNAMİK'
Kurumlarının son derece dinamik bir kurum olduğunu her dakika, her aşamasında gelişme bulunduğunu anlatan Kurt şöyle devam etti: Biz psikolojik yönde destek oluyoruz arkadaşlarımıza, çalışanlarımıza. Sağlık yönünden zaten sorumluluklarımız var. İşyeri sağlık güvencemiz yönünden. Bu kurumun en büyük özelliği ayın 2 sini bulmaz maaşların ödenmesi. Her ayın birindedir ve bankaya yatar. Ne olursa olsun. Bunların özel bir fonu vardır çünkü çalışan insanlar evlerine ekmek götüreceklerdir.Tüm yıllık izinlerini kendi aralarında, işletmenin çalışmasını riske atmayacak şekilde kendileri ayarlarlar. Bana o konuda hiç iş düşmez."
SEZONDA 1000 KİŞİ İLE HİZMET ETTİĞİMİZ BİR KURUM HALİNE GELDİ
Çeşmeli'de bulunan işletmelerinin 12 bin metrekaresi kapalı 21 bin 500 metrekarelik bir alanı olduğu bilgisi veren Kurt, "Yaklaşık 3 bin ton soğuk hava odaları olan, saatte 35 ton ürün işleyen, iki tane makinesi olan ki makinelerden bir tanesi Avrupa standartlarında elektronik boylama ve paketleme makinesi, minimum iş gücüyle hallediyoruz. Diğeri de klasik anlamda bir makinemiz işte. Sezonda bin kişi ile hizmet ettiğimiz bir kurum haline geldi. Dönem dönem bunu Avrupa gezilerimizde de görüyoruz şimdi mesela geçen hafta 10 günlük bir Avrupa gezimden döndük. Orada bizi muhteşem mavi kutunun sahibi diye tanıştılar.Bizim bir muhteşem mavi kutumuz var, narenciye paketleme kutumuz.Çok şükür Avrupa da greyfurtta ve limonda bir numarayız. Kurt kalite markası ile çıkıyoruz. Ben yaptıklarımın arkasındayım dedim soyadımı koydum kutunun üzerine. Bu sektörde soyadı olan nadir firmalardan bir tanesiyiz. Çiçek, böcek adı koymak yerine onlara da saygı duyuyorum oda bir pazarlama yöntemidir ama ben ilk günden itibaren soyadım olan Kurt'u marka yaptım. Kurt Qality markası. Hiç taviz vermedim. Para kaybettik halada kaybedebiliriz. Ben atalarımdan aldığım soyadıma kaliteyle ilgili bir ek ekledim ona hiç zeval getirtmem" şeklinde konuştu.
'BAŞARIMIZIN ARKASINDA TÜMDEN GELİM VARDIR'
İyi bir matematikçi olduğu ve matematiği sevdiğine dikkat çeken Kurt, matematikteki tümevarım ve tümdengelim kurallarından bahsetti. Kendisinin tümdengelimci olduğunu ve başarısında bunun etkisini olduğunu vurgulayan Kurt şunları söyledi: "Biz önce yurtdışı pazarlarımızda organize olduk. Fabrikamız yoktu yani Polonya bizim ana noktamız oldu. Hatta Polonya da bir şirketimiz var.  Kurt Quality Koska diye Polonya şirketi. 5. Yılını tamamladı. Biz önce oralarda örgütlendik. Buralar çok önemli değildir. Pazarda örgütlenerek geldik. İşte Polonya'dan Macaristan'dan Hırvatistan'dan, Sırbistan'a Çek Cumhuriyeti'ne Ukrayna'ya doğru örgütlene örgütlene geldik ama enerjimiz hala var. Çünkü bize doğru koşuyoruz. Yılan balıklarının Cancık Körfezinden annelerinin gelip Akdeniz'in dere ağızlarına yumurtalarını bıraktıktan sonra geri dönmeleri ve o yumurtalardan çıkan yavrularında tekrar iç güdüsel hareketle Cancık Körfezine Meksika ya dönmeleri gibi bizde kendi bahçelerimize kendi vatanımıza doğru yüzüyoruz. Oradan bu tarafa."
"YENİ GİRİŞİMCİLERE TAVSİYEM; HAYAL KURSUNLAR"
Yeni girişimcilerden hayal güçlerini güçlü tutmalarını isteyen Kurt şunları söyledi: 
"Hayal kurdukları sürece varlardır. Yine benim nacizane kullandığım bir söz var. Diyoruz ki hayallerimiz bizim mayın eşeklerimizdir. Çünkü bir şey olacaksa hayallerimize olsun. Para harcamadan hayal kurarız. Yani bu çok önemli bir laf çünkü hayalin ekonomik değeri yoktur ama siz hayal kurmadan bir şey yaparsanız para harcayacaksınız. O yüzden önce hayal kursunlar büyük boyutta hayaller kursunlar şekillendirsinler kafalarında. Önce yaşasınlar çünkü insanların hayalle oluşturdukları büyük bir kısmı zaman geçtikten sonra gerçekle aynı oluyor. Uzaklaşmamak lazım. Hayali olmayan insan ticaret yapmamalı bence. Hayalperestlik değil ama bakın hayal kurmak üç boyutlu. Ben bir sosyal sorumluluk projesi içinde yer almak istiyorum hep. Hayal ederdim insanları mesela şiddete uğramış kadınlar var. Şiddete uğramış kadınları mor evlerde, siyah evlerde hapsetmek yerine onları ekonomik yönde güçlendirerek daha güçlü bireyler olarak haklarını daha çok arayabiliriz. Cezaevi, tutuk evlerinde adi suçlar,  diğer suçları ötesinde normal suçlu, kader kurbanı olan kadınları, hatta çocuklarını, orda doğuran kadınların tekrar topluma kazandırılması adına meslek sahibi yapılması adına onların üretime katkıda bulunacakları zemin oluşturmak adına böyle bir proje düşünüyorum. Biraz daha bilgilendikten sonra sizlerle paylaşacağız."
İYİ EĞİTİLMİŞ KADIN MUCİZELERİN DOĞUMUNU YAPAR
Tarihte her iyi eğitilmiş, her iyi öğretilmiş, her rahat ettirilmiş kadınının yeni mucizelerin doğumunu yaptığını iddia eden Kurt "Bu topraklarda Kibele bereket tanrıçasıdır. Yani oradan yola çıkarak Mustafa Kemal'in rahmetli annesi de öyle. Kadının güçlü olması adına ben ve grubum Kurt Global olarak üzerimize düşen ne varsa yapacağız. Sosyal sorumluluk projelerimizin içerisine önceliği olan bir konu o.
ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HER ZAMAN HAZIRIZ
 
Vedaların aslında bir başlangıç olduğunu anlatan Kurt sözlerini şöyle tamamladı: "Vedaları çok şey bulmuyorum. Çünkü veda ettiğin zaman koparsın ama ben Mersin kamuoyundan kopamadım. Mersin kamuoyunu seviyorum. Mersin kamuoyu adına üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız. Yeni girişimci arkadaşlara, bu üretim kampüsünü, narenciye paketleme kampüsünü birer laboratuar olarak birer stajer olarak görürlerse kapımız sonuna kadar açık."
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku