Mersin

CANBOLAT: SAĞLIK HARCAMALARI ARTIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eski Adanalıoğlu Belediye Başkanı ve Akdeniz Belediye Başkan aday adayı Eczacı M. Kasım Canbolat, Türkiye’de kişi başına sağlık harcamasının 2015 yılında bin 345 lira iken bu rakamın 2016 yılında bin 524 lira olarak gerçekleştiği bilgisini verdi.

CANBOLAT: SAĞLIK HARCAMALARI ARTIYOR

21 Kasım 2017 11:48
-A

+A

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eski Adanalıoğlu Belediye Başkanı ve Akdeniz Belediye Başkan aday adayı Eczacı M. Kasım Canbolat, Türkiye’de kişi başına düşen sağlık harcamalarını değerlendirdi. Türkiye’de kişi başına düşen sağlık harcamasının 2015 yılında bin 345 lira iken bu rakamın geçtiğimiz yıl bin 524 liraya yükseldiğini söyleyen Canbolat, “Türkiye’de sağlık sektörüne yapılan harcamalar 2016’da, bir önceki yıla göre yüzde 14,5 artarak 104 milyar 568 milyon liradan 119 milyar 756 milyon liraya ulaştı. Toplam sağlık harcamalarının gayri safi yurtiçi hasılaya(GSHY) oranı ise yüzde 4,6 olarak hesaplanırken devletin genel sağlık harcamalarında bu oran yüzde 3,6 olarak hesaplandı” dedi.

SAĞLIK POLİTİKALARINDA CİDDİ YANLIŞLAR YAPILIYOR
Sağlık harcamalarının her geçen yıl daha da artacağını söyleyen Canbolat, “Bunun en büyük nedeni AKP Hükümetinin sağlık politikalarında yaptığı yanlışlardır. Yeni yapılan hastanelere bakıldığında hükümet vatandaş adına hastaneyi yapan yüklenici firmaya söz veriyor. Ancak bunun altından kalkamayınca da faturayı vatandaşa yüklüyor. Biz CHP olarak vatandaşın ücretsiz sağlık hizmeti almasından yanayız. Bu bağlamda vatandaşı kimse kullanmamalı. Sağlık politikalarının bu şekilde devam etmesi durumunda göreceksiniz ki sektör patlak verecek” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 468 Oy (%28)

  • HAYIR : 577 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku