Mersin

CAM FİLMİ SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

Mersin Minibüsçüler Odası Başkanı Abdulaziz Biricik, oto cam filminde teknik testlerin bittiğini ve kanun taslağının hazır hale getirildiğini belirterek, “Taslağa göre ön cama film yasak, sürücü yan camları % 70 geçirgen olacak, arka camlarda ise içerisi görünecek” dedi.

CAM FİLMİ SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

22 Aralık 2017 13:21
-A

+A

Mersin Minibüsçüler Odası Başkanı Abdulaziz Biricik, cam filmi konusunda kafa karıştıran ‘renkli film’ sorununda çözüm yaşandığını söyledi. Çeşitli tonlardaki renkli filmlerle testler yapıldığını ve test sonuçlarının, kanun tasarısına zemin oluşturduğunu belirten Başkan Biricik, “Yeni düzenlemede öne çıkan öneriye göre, ön cam renksiz ve filmsiz olacak, sürücü yan camlarına ışık geçirgenliği en az yüzde 70 olan film takılabilecek. Arka yan camlar ve arka cam için teknik çalışmalar sürüyor. Ancak çok koyu tonlar, örneğin 1 numara ve 2 numara filmler kesinlikle kullanılmayacak. Film takılan araçlarda tek şart, ‘içerisinin rahat görülebilmesi’ olacak” dedi.
 
ÖN CAMA FİLM YASAK
Cam filminin 26 Ekim’de serbest bırakılması beklenirken, yasağa devam kararı alındığını hatırlatan Başkan Biricik, “Güvenlik zaafı oluşturduğu gerekçesiyle, trafik ekipleri film takılı bütün araçlara ceza kesmeye başlatmıştı. Ton farkı gözetilmeksizin ceza yazılması, kafaları iyice karıştırınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Yeni mevzuat hazırlayın’ talimatı vermişti. Talimat sonrası başlayan çalışmalarda sona gelindi. Bu çerçevede hazırlanan tasarıda, “Araçların ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamaz. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilir” diye konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 480 Oy (%28)

  • HAYIR : 593 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 665 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku