Bengü Türk TV Anamur u Tanıttı Başkan Adayım Dedi

banner13

banner10
banner20
17 Nisan 2014 Perşembe

BAŞBAKAN BİR ŞİŞE ŞARAP İÇİN İSTİFA ETTİ

Bengü Türk TV Anamur u Tanıttı Başkan Adayım Dedi

Ulusal kanallardan Bengü Türk TV Anamur’u dünyaya tanıttı.

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:37
Bengü Türk TV Anamur u Tanıttı Başkan Adayım Dedi
banner15

     Devlet sanatçısı Mahmut Tülek’in hazırlayıp sunduğu Anadolu’da Ramazan Canlı yayın Programı 04.08.2013 saat 23:00’de başladı.  Program için Pazar günü sabah saatlerinde hazırlıklar başlarken Anamur Yeni Cumhuriyet Meydanı baştan sona süslendi, belediye personeli seferber oldu..

     Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Mersin Üniversitesi Anamur Meslek Yüksekokulu Müdürü Yardımcı Doçent Doktor Akif Altınbıçak, Emekli İlçe Milli Eğitim Müdürü Gazi Mert, Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Fuat Uğur, Ziraat Mühendisleri Odası Anamur Şube Temsilcisi Mustafa Güngör, Muz-Bir Başkanı Mehmet Güzel, Milli Eğitim Müfettişi ve Araştırmacı Yazar Çınar Arıkan ve Anamur Kültür Derneği ikinci başkanı Yaşar Alıcı programa konuk oldu. Program Anamur Merkez Camii İmamı Mehmet Gümüş’ün muhteşem duasıyla başladı. Vatandaşlar meydanı hınca hınç doldururken Program hakkında kısa bilgi veren yapımcı Mahmut Tülek amaçlarının Türkiye’yi adım adım dolaşarak gittikleri her yöreyi; insanların  yaşam biçimi, geçim kaynakları, coğrafi yapıları ve kültürel yaşayışları başta olmak üzere tüm yönleri ile tanıtmak olduğunu söyledi. Anamur’dan övgüyle bahseden Tülek, “Yurdumun böyle cennet bir kıyı kentinden tüm dünyaya yayın yapmak ve muz cenneti bu güzel ilçemizi tanıtmak benim için büyük bir şans ve onur kaynağı.” Dedi. Tülek, davetleri ve hazırlıklarından dolayı Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ve belediye ekibine teşekkür etti. Anamur Belediyesi Kültür Sanat ve Gençlik Merkezi Sanatçıları, Münevver Gümüş, Gürkan Okçu, Müzik Eğitmeni Sadık Kutlay ve Kürşad Hamdi Arıkan ile Mahalli Sanatçı Ali Koyu’nun çalıp söylediği bir birinden güzel Türk Halk Müziği ezgileri geceye renk kattı. Programda konuşan Belediye Başkanı Mehmet Türe, 2009’da Anamur’a değişim için geldiğini ve kendisini tanımadan şartsız güvenen ve yetki veren Anamur halkına teşekkür etti. 4 yıl boyunca Anamur’a güzel hizmetler yaptığına inandığını kaydeden Başkan Türe, tamamlanan ve devam eden hizmetleri hakkında programda geniş bilgi verme imkânı buldu.

Başkan Mehmet Türe ayrıca canlı yayında ‘Anamurluların desteği % 50’yi geçerse aday olacağım demiştim’ dedi. Bunun üzerine meydanda alkış tufanı koptu. Sunucu sanatçı Mahmut Tülek de Başkan Türe’ye desteğin %50’lerden kat kat daha fazla olduğunu gelen alkışlardan hissettiklerini ifade etti. Başkan Mehmet Türe’de Anamur'da tüm sivil toplum kururluşları ile uyum içerisinde olduklarını, görev süresince kimseyi ayırmadıklarını, siyasi ayrım yapmadıklarını ve genel merkezin güveni doğrultusunda hareket ettiklerini belirterek ‘ilk kez sizin aracılığınızla açıklıyorum, adayım’ dedi. Başkan Türe programın ilerleyen saatlerinde sahne alan Anamur Belediyesi Kültür Sanat ve Gençlik Merkezi Yetişkinler Folklor Ekibinin başına geçti. Vatandaşların alkışlarla katıldığı programda konuşan diğer konuklar, kendi konumları ile ilgili detaylı bilgiler verdiler.

     Mersin Üniversitesi Anamur Meslek Yüksekokulu Müdürü Akif Altınbıçak, Anamur’un, sahili, denizi kumsalı ile sadece insanların değil, Caretta Caretta kaplumbağalarının ve Akdeniz foklarının yaşam alanlarından birisi olduğunu söyledi.

      Araştırmacı Yazar Milli Eğitim Eski Müdürü Gazi Mert’te, araştırmasını yaptığı Anamur Folklor hikayeleri hakkında bilgiler verdi. Ayrıca yaklaşık 15 yıldır Anamur’un il olması konusunu tüm çalışmalarında işleyen ve Anamur’un il olmayı hak ettiğini dile getiren Gazi Mert, “Anamur için 4 milletvekili, 1959 yılında İl olmak için Zamanın Başbakanı Rahmetli Adnan Menderes’e bir öneri sundu. O dosya halen İçişleri bakanlığında mevcuttur. Anamur’un il olmak için Türkiye Büyük millet Meclisine müracaatı ile Türkiye’nin Avrupa Birliğine giriş için yaptığı müracaat aynı tarihe tekamül etmektedir. Ancak 54 yıldır iki müracaat içinde muvaffak olmadık. Anamur  240 kilometre ile Türkiye de iline en uzak ilçedir. Oysa ki Karadeniz de Mersin ile Anamur arasına karşılık gelen mesafede 9 tane il vardır. Bu da Türkiye’nin bir gerçeğidir.” Dedi.

      Milli Eğitim Müfettişi ve Araştırmacı Yazar Çınar Arıkan ise konuşmasında Anamur folklorundan bahsetti ve Anamur’un iki önemli şairi rahmetli Abdulkadir Bulut ve Rahmetli Hüseyin Gümüş’ü, Anamur’u anlatan şiirlerinden birer dörtlükle andı.

     Programda mikrofonu alan Muz-Bir Başkanı Mehmet Güzel de Anamur muzunu marka haline getirdiklerini, Anamur muzunun piyasaya çıktığı tarihlerde Anamur muzunun Hipermarketlerin raflarına girdiğini söyledi. Güzel, Muz-Bir’in üye sayısını 5 bin’e çıkarmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

       Ziraat mühendisleri Odası Anamur Temsilcisi Mustafa Güngör ise Anamur’un iki ana geçim kaynağı olduğunu bunların, 21 bin dekar üretim alanı ve yüzde 60 üretim kapasitesi ile Anamur muzu, diğerinin ise 20 bin dekar ve yüzde 30’luk üretim hacmi ile  çilek olduğunu söyledi. Güngör, turfanda sebze ve tropik iklim bitkilerinin ise Anamur’da yüzde 20 oranında olduğunun altını çizdi.

      Anamur Turizm Derneği Başkanı Fuat Uğur ise Mamure kalesi ve Ören Antik Kentinin daha işlek bir şekilde turizme kazandırılmasını istedi.

     Kültür Derneği ikinci Başkanı Yaşar Alıcı da Anamur’un tarihçesini anlattı.

     Dolu dolu geçen programda sahur vakti katılımcılara Anamur muzu, sıkma, börek, ayran, pişi, su ve çay ikram edildi. Programın en görkemli anlarından biri de Anamur Belediyesi Mehteran takımının sahneye girişi ve gösterisi oldu. Sanatçı Mahmut Tülek program sonunda Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye bu muhteşem programı hazırladıkları ve canlı yayına hazırlıkta yardımcı oldukları için teşekkür etti.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Mersin Siyaset.Net Mersin Haber, Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika Siyaset Haberleri - 03 Mart 2014 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV