Mersin

BAYRAM TATİLİ İLAÇ OLMAYACAK

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı Murat Demir, geçtiğimiz yıl 9 gün olan Ramazan Bayramı tatilinin turizm sektöründe ciddi bir hareketlilik sağladığına dikkat çekerek, “Bu yıl Bayram tatili 2-3 gün olacak. Haliyle iç turizmde geçtiğimiz yıl yakaladığımız hareketliliği bu bayramda yakalamamız zor görünüyor” dedi.

BAYRAM TATİLİ İLAÇ OLMAYACAK

8 Haziran 2017 09:41
-A

+A

Geçtiğimiz yıl turizmcinin yüzünü güldüren ve 9 gün süren Ramazan Bayramı tatilinin bu yıl kısa olması sektörü farklı arayışlara sevk etti.  Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı Murat Demir, yeni sezonda iç pazardan büyük beklentilerinin olduğunu ve bu vesile ile de yerli turistte tatil alışkanlıklarının değişmeye başladığını belirterek, “İç pazarda kısa tatil yapma algısı oluşmaya başladı. Bunun neticesinde de turizmciler kısa, orta ve uzun tatil olanakları ile ilgili ciddi bir çalışma yapmaya başladı. BUnun en net örneğini Ramazan Bayramı tatilinde göreceğiz. Bayram tatilini yapacağı izin ile haftaya tamamlayan için de imkanlar var, 2-3 günlük tatili fırsata çevirmek isteyen tatil severler için de imkan var” dedi.
 
İÇ PAZARDA HEDEFE ODAKLANDIK
Geçen yıl 9 günlük Ramazan Bayramında yaklaşık 350 bin kişinin tatile çıktığını ve 500 milyon lira civarında pazar hacmi oluştuğunun altını çizen Başkan Demir, “Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramında özellikle Mersin bölgesinde doluluk yüzde 90’lara ulaşmıştı.  Bu yıl bayram tatilinin kısa olması nedeniyle iç pazar kaynaklı otel doluluk oranlarının geçtiğimiz yılın altında kalacağını düşünüyorum. Ancak, önümüzdeki süreçte hem okulların kapanması hem bayram hem de yaz tatili olmak üzere bir sürü kombinasyon üst üste gelecek. Birçok şey vesile yapılarak tatile çıkılacak. Geçtiğimiz yıl iç pazarda geçen yıl yakaladığımız hareketliliği kaybetmek niyetinde değiliz. İç pazarda ulaşmak istediğimiz hedefe odaklanmış bulunmaktayız. Hatta hayata geçirilecek kampanyalar ve fırsatlar ile iç pazarda hedef koyduğumuz sayıyı geçme ihtimalimiz bile var” ifadelerini kullandı.
 
2017’DEN UMUTLUYUZ
Turizmde 2017 yaz sezonunun geçen yıla göre daha iyi geçeceğini düşündüklerini de sözlerine ekleyen Başkan Demir, “Rusya pazarının yeniden açılması, Ukraynalıların ülkemize kimlikle girmesine olanak sağlayan düzenlemenin devreye girmesi ve birçok farklı pazarda talebin yavaş da olsa yeniden canlanmaya başlaması, 2017 yaz sezonunun 2016 yılına göre daha iyi geçeceğine işaret ediyor. Bununla birlikte iç pazarda da erken rezervasyona olan talep geçtiğimiz yıla göre artmış durumda. Dolayısıyla 2017 yaz sezonunda hem iç hem de dış pazar kaynaklı turizm hareketinin 2016'nın üzerine çıkacağını öngörüyoruz" şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler : bayram, mersin, tatil,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku