Mersin

Başkan Gökhan Gök'ten Muharrem Ayı Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mezitli İlçe Başkanı Gökhan Gök, Muharrem Ayı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Gökhan Gök'ten Muharrem Ayı Mesajı

23 Eylül 2017 11:38
-A

+A

 
 
CHP Mezitli İlçe Başkanı Gökhan Gök,  yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; "İslam Alemi için büyük önem taşıyan Hicret olayının gerçekleştiği tarih esas alınarak hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilen Muharrem ayını karşıladık. Muharrem ayı aynı zamanda Kerbala acısını tüm Müslümanların yüreğinde hissettiği aydır.
İslamiyet’in en kıymetli aylarından biri olan Muharrem ayında Aşure günü şükretmenin, bereketin, paylaşmanın adıdır. Kerbela ise Müslümanların kalplerinden asla silinmeyen ortak acı ve ortak hüzündür.
Muharrem ayı, Ehl-i Beyt sevgisiyle dolu her Müslüman için acının, gözyaşının ve matemin ayıdır. Peygamberimiz Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela çöllerinde yakınlarıyla beraber şehit edilmesi İslam tarihinin unutamadığı büyük ve derin acılardan birisidir.
Muharrem ayında tutulan oruç ve matem boyunca hiçbir canlıya eziyet edilmez, hiç kimse bir başkasının kalbini kırmaz, kimseyi incitmez ve tüm canlılara sevgi ile yaklaşılıp davranılır. Kalpleri kırmamak gereken bu ay da “İncinsen de incitme” anlayışını hakim kılmak gereklidir. Matemin amacı ise o gün yaşanan acılardan ders almaktır.
Muharrem ayı boyunca Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanmak, toplumsal birliği hakim kılmak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi yurtta ve tüm dünyada barışı egemen kılmak, kardeşlik duygularını pekiştirmek, her türlü zulme ve haksızlığa karşı çıkarak mazlumdan yana olmak gerekir.
Bu vesileyle Muharrem ayının; sevgi ve hoşgörünün hâkim olduğu, acıların yaşanmadığı, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın daha da pekiştiği, barış, huzur ve mutluluk dolu bir dünya dileklerimle; yapılan ibadetlerin kabul olmasını temenni eder, sevgi ve saygılar sunarım."
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku