Mersin

AYAN VE YAĞMUR MERSİN GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Mersinli Gazeteci Abidin Yağmur ile Köşe Yazarı Abdullah Ayan, Mersin Gündemini www.mersin.tv web TV’de yorumladı. Ayan ve Yağmur’un gündeminde Balık Çiftlikleri vardı.

AYAN VE YAĞMUR MERSİN GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

1 Kasım 2017 15:53
-A

+A

Her hafta www.mersin.tv web TV’de Mersin Gündemini yorumlayan Köşe Yazarı Abdullah ayan ile Gazeteci Abidin Yağmur’un bu haftaki gündemi Balık Çiftlikleri oldu. MTSO Başkanı Şerafettin Aşut’un Balık Çiftlikleri ile ilgili açıklamalarını gündeme taşıyan Gazeteci Abidin Yağmur, “Bunun yanı sıra Ticaret Sanayi Odası Başkanı Sayın Şerafettin Aşut’ta bir konuşma yapmıştı. Balık çiftliklerine çok değinmedi ama bu konuyla alakalı birkaç değerlendirmeler de bulundu. En çarpıcı değerlendirmesi ise, “artık golü yedik bu saatten sonrabu işin denetimlerine bakalım” şeklindeki cümlesiydi. Golü yedik mi yemedik mi o ayrı bir konu. Mersin son yıllar da zaten gol yiyor, futbol da da ekonomik konularda da. Golü yedik diyip erkenden teslim bayrağını çekmek doğru mu?” dedi.

YAPACAK ÇOK ŞEY VAR
Bunun üzerine söz alan Köşe Yazarı Abdullah ayan Aşut’un yanıltıcı bir bilgi verdiğini belirterek, “Mersin’in gol yeme konusu değil. Balık çiftlikleri denetlenmiş olsa da bu işin peşi bırakılmamalı ve daha yapılacak çok şey var. Geçen hafta bizde benzer bir şey söyledik. Şimdi ben Aşut’un açıklamaısndan sonra 89 sayfalık Mersin çevre düzeni planına baktım. Balık çiftlikleri ile ilgili tek cümle yok. İçinde balık geçen 5-6 cümle var. ama balık çiftlikleri ile ilgili bir şey yok. Aynı planda tisanda yamaç paraşütü dana adasında derin dalışla ilgili konular yer alıyor. Yeşilovacık ve tisan arasında mersin valiliğinin ve turizm bakanlığının hazırladığı planlarda turizm olarak işaretlenmiş. Balık çiftliklerinin bu planda nerede yer aldığı bir soru işareti. Burası bir turizm alanı. Aşutun başka takıldığım noktası şu, balık çiftlikleriyle ile ilgili gelen firmalar mersin dışında gelen firmalar vergi ne olacak? İstihdamı dile getiriyor. Ve istihdamı sen geçen hafta ortaya koydun. Artı değer olarak ne çıkardı soru işareti vereceği zararlar çok vahim. Gelirken çok ciddi bir bilgiyle geldi. Balıkesir idare mahkemesinin ayvalık sahilinde kurulmak istenen balık çiftlikler ile ilgiçevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir kararını Balıkesir idare mahkemesinin iptal etmesi. Oraya gidip kurulan çiftlikler bu akrarın ardından toplanıp ayvalığı terk ediyorlar. Ayvalık bir hukuk zaferi elde etti. Bana kalırsa mersindekiler ayvalıkla temasa geçmeli. Ve ayvalık aynı yoldan giderek iptal ediyor. Bizde bu yoldan giderek bir şeyleri halledebiliriz. Doğal olarak gol yemek söz konusu değil. Atılan bir gol de yok” diye konuştu.

KONU ÇEVRE OLUNCA ALIŞKANLIKLAR KÖTÜ
Mersin’de konunun çevre olunca kötü bir alışkanlık olduğunu da belirten Yağmur, “Çevre sorunu dediğimiz şey karların düşük mü yüksek mi olacağı şey. Balık çiftliklerinin yapacağı kar biraz düşer. Daha uzakta bir yere yapılır. Hiçbir şekilde başka alternatif yok. Mevcut durumda mevcut yerlere yapmaya çalışıyorlar. Tıpkı nükleer santralde olduğu gibi. Santralin ilk raporu açıklandığında çok konuştuk. Ama akdenize hakim olabilmek açısından hemen güneyimizde Kıbrıs var ki buraların stratejik dönemi Suriye savaşından sonra ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

MERSİN’E FAYDASI YOK
“Bir şirketin merkezi nerede olursa olsun Türkiye deki merkezi yapı sistemi gereğince o kente kazandıracağı artı bir şey yok” diyerek sözlerine devam eden Ayan, “Çünkü sonuçta Türkiye’de vergileri Ankara toplar ve o kentin o ilin durumuna göre büyüklüğüne ve nüfusuna göre hatta hizmet edeceği alana göre, iller bankasında ve maliye bakanlığından aktarılan bir kaynak vardır” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 638 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku