Mersin

ASKERE İŞSİZLİK MAAŞI

Mezitli İlçesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Bünyamin Önel, işsizlik maaşnını istifa edenlere ödenmediğini hatırlatarak, “Ancak askerler için ayrı bir durum söz konusu. Askerlik için işten ayrılanların işsizlik maaşı alma hakları bulunuyor” dedi.

ASKERE İŞSİZLİK MAAŞI

6 Aralık 2017 16:24
-A

+A

Mezitli İlçesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Bünyamin Önel, askerlik için işinden ayrılanların işsizlik maaşı hakkının olduğunu söyledi. Askerden önce sigortalı olarak çalışan ve görev zamanı ayrılan gençlerin hem tazminat, hem işsizlik maaşı, hem de döndükten sonra aynı işyerinde çalışma hakları olduğunu söyleyen Başkan Önel, “Son 3 yılda en az 600 gün prim ödemeleri ve son 120 günde de kesintisiz prim ödenmiş olması gerekiyor. Askere giden gençler işsizlik maaşını askerlik öncesi ve sonrasında alabiliyorlar” dedi.

GÖREVDE ÖDEME YOK
Askerlik sırasında işsizlik maaşı alınamadığını da sözlerine ekleyen Başkan Önel, “İşsizlik maaşı almak için İŞ- KUR'a başvuran sigortalıların işe girmeye hazır durumda olması gerekiyor. Askerdeyken bu imkan olmadığı için işsizlik maaşı ödenmiyor. Askerden önce işsizlik maaşına başvurmuşsa askere gidince maaş kesiliyor kalanı askerlik dönüşü ödeniyor. Hemen askere gitmişse dönüşte İŞKUR'a başvurarak çalışana kadar işsizlik maaşı alabiliyor. Tabi burada maaş süresi ödenen prime göre en fazla 10 ay olabiliyor. Hak kaybı olmaması için bazı noktaları da belirtelim. İşten ayrıldığı tarihten askere gidilen tarihe kadar geçen sürenin 3 ayı geçmemesi gerekiyor. Yine terhisten sonra 1 ay içinde başvurması gerekiyor. Bir aydan sonraki her geçen süre alacağı maaştan düşülüyor” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 468 Oy (%28)

  • HAYIR : 577 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku