Mersin

ANNE SÜTÜ MUCİZEDİR

Mersin Özel Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Dilek Şahin Özdemir, anne sütünün önemine değindi. Anne sütü ile beslenen bebeklerin, enfeksiyona ve kronik hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu söyleyen Özdemir, “Anne sütü deyim yerinde ise mucizedir” dedi.

ANNE SÜTÜ MUCİZEDİR

22 Kasım 2017 14:04
-A

+A

Mersin Özel Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Dilek Şahin Özdemir, anne ile bebeği arasında hem duygusal hem bedensel teması sağlayan ve bu anlamda eşi benzeri olmayan bir iletişim sunan emzirmenin, bebeğin özellikle ilk bir yılı için hayati bir önem taşıdığını söyledi. Son yıllarda yapılan araştırmaların anne sütünün bebek için ne kadar değerli bir besin olduğunu açıkça gösterdiğini söyleyen Özdemir, anne sütüyle beslenen bebeklerin daha az hastalandığını, daha sağlıklı büyüdüğünü ve özellikle ileri yaşlarda karşılaşabilecekleri pek çok hastalığa karşı bir anlamda mucize görevi gördüğünü söyledi.

ANNE SÜTÜ ÇOK ÖNEMLİ
Anne adaylarına emzirme konusunda uyarılarda bulunan Özdemir, “Özellikte tüm gebelerimizi kadınlarımızı uyarıyoruz. Anne sütünün tek başına önemi yok. Bebek anne memesini emerken kendisini güvende hissediyor. 4. evrede geçen ilk 3 aylık dönemde bebek kendisini anne karnında sanıyor. O yüzden her ağladığında, biz annelere her zaman mutlaka kucağınıza alıp emzirin diyoruz” dedi. Emzirme görevinin sadece karın doyurmak değil, bebeği güvende hissettirmek olduğunu da söyleyen Özdemir, “Bebek için anneye yakın olmak çok önemli. İlk 6 ay sadece anne sütü veriliyor. Su bile verilmiyor. Emzirmek dediğim gibi çok önemli. Bebeğin rahatlamasından, doyması anlaşılır” diye konuştu.

ANNE SÜTÜ NE ZAMAN KESİLMELİ?
Anne sütünün ne zaman kesilmesi gerektiği hakkında da konuşan Dr. Özdemir, “Bebek doğduğunda çok şekerli su veriliyor bu yanlış bir uygulama. Ek gıdaya geçerken belli bir şeyde geçiyoruz. Vücudu bunu sindiremez. 4 aydan itibaren ek gıdalara geçiyoruz. Evde olup anne sütü verebilecek hanımlara 6 ay sonra geçin diyoruz. Anne sütünü 2 yaşına kadar öneriyoruz. Emzirmenin çok faydası var. 3-4 yaşına kadar emziren anneler var. O kadar olmaması gerek. Emzik kullanılmasını da doğar doğmaz önermiyoruz. Çünkü çocuğun çenesi zaten çok zayıf, yorabiliyor. Biberon kullanımını önermiyoruz. Biberona alışan bebek daha sonra emmek istemeyebiliyor. Süt için bol bol su içilmesi gerekiyor. Biz hep bebek uyuyunca sizde uyuyun diyoruz.İyi bir uyku sütün en önemli kaynağı” ifadelerini kullandı.

ANNE SÜTÜ İÇİN SU ÖNEMLİ
Her gebenin sütünün olduğunu da söyleyen Dr.Özdemir, “Annenin beslenmesinde su çok önemli. Sütü en çok su yapar. Sütün yüzde 80’i su zaten. Sütüm olsun diye tahin, baklava yiyen insanlar var. Tabii ki insandan insana değişir. Tatlı tüketimiyle hiç alakası yok. Normal beslenme düzeni olması gerekir. Ağzından gelen herşey sütüne anında geçiyor. O yüzden düzenli dengeli beslenme, tatlısı tuzlusu her şeyden yeterince alınmalı” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 571 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 650 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku