Mersin

ALZHEİMER HASTALARININ ARTIK SERASI VAR

Hayata geçirdiği sosyal projeler ile kentte takdir toplayan Mersin Rotary Kulübü, şimdi de Alzheimer hastalarının sosyal hayata entegrasyonu doğrultusunda Alzheimer Derneği Sera Projesi’ni hayata geçirdi.

ALZHEİMER HASTALARININ ARTIK SERASI VAR

25 Ekim 2017 12:16
-A

+A

Mersin Rotary Kulübü’nün hayata geçirdiği Alzheimer Derneği Sera Projesi start aldı. Alzheimer hastalarının sosyal hayata entegrasyonunu sağlamak amacı ile düzenlenen proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Mersin Rotary Kulübü Başkanı Serdar Vetem, “Mersin Rotary Kulübü olarak sosyal projelere ağırlık veren ve bu doğrultuda sürekli olarak proje üreten bir kulübüz. Alzheimer Derneği Sera Projesi de bu sebeple hayata geçti. Tüm dünyada kadın ve erkek, yaklaşık 20 milyon kişiyi etkileyen Alzheimer hastalığı, 65 yaşın üzerinde her 20 kişiden birinde, 90 yaşın üzerinde ise her iki kişiden birinde ortaya çıkıyor. Yani anlayacağınız bu hastalık hayatımızın içinde” dedi.


ALZHEİMER HASTALARI KENDİ BİTKİLERİNİ YETİŞTİRECEK

Alzheimer hastalığı olan kişilerde, ilerleyen zamanla birlikte, iletişim problemleri yaşandığını ve bu proje ile bu problem ortadan kaldırmayı hedeflediklerini de söyleyen Başkan Vetem, “Davranışlarımıza yön veren beynimizdir ve Alzheimer ile birlikte beyin hücrelerinde deformasyon başlar. Bu da hangi bölgede olduysa onunla ilgili alanlardaki işlevselliği azaltır. Alzheimerlı kişiye sözlü aktarımda bulunmamız gerektiğinde sizinle göz teması kurmuş olmasına ve dikkatini size yöneltmiş olmasına özen göstermek lazım. Bunun için Sera projesinin etkili olabileceğini düşündük. Alzheimer hastası kendi yetiştireceği bitki ile bu tür iletişim problemlerinin üstesinden gelecek ve hastalıkla daha güçlü bir şekilde mücadele verecektir” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 641 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku