Mersin

Akıllı Mobilya Kullanımı Yaygınlaşıyor

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı ürünler, gün geçtikçe farklı sektörlere yayılmaya devam ediyor. Geleneksel ürün sınırlarını aşan akıllı ürünler, günlük ihtiyaçlarımızı karşılamanın yanı sıra ilave fonksiyonlarıyla da yaşantımızı kolaylaştırıyor.

Akıllı Mobilya Kullanımı Yaygınlaşıyor

19 Eylül 2017 11:20
-A

+A

 
 
“Elektronik ve teknolojik aksamlarıyla standart mobilyalardan daha fonksiyonel olarak üretilen akıllı mobilyalar diğer akıllı ürünler gibi hızla yaşamımızdaki yerini alıyor” diye konuşan Üniversitemiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cevdet Saçlı; “Akıllı mobilyalar artık lüks değil, ihtiyaç” dedi. 
 
Teknolojinin dekorasyona yansımasıyla oluşturulan akıllı mobilyaları ‘İnsan aklının mobilyaya uyarlanması’ şeklinde tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Saçlı akıllı mobilya kullanımının en hızlı yayıldığı ülkelerden biri olduğumuza dikkat çekerek, “Türkiye, akıllı mobilya kullanımında dünyada ilk 10'da yer alıyor. Ayrıca Türkiye’de, mobilya ihracat tutarının ithalattan büyük olduğu ikinci sektör mobilya sektörüdür” ifadelerine yer verdi. 
 
Akıllı mobilyaların insan hayatına büyük kolaylık sağladığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Saçlı, ülkemizde üretilen akıllı mobilyalardan bazılarından şöyle bahsediyor: “Bebeklerin, çocukların, yetişkinlerin, yaşlıların ve engellilerin uyku esnasında veya uyanıkken karşılaşabilecekleri sağlık problemlerini doğru ve zamanında algılayarak yaşam kalitesinin yükseltilmesine yardımcı olan akıllı yatak üretiliyor. Ev sahiplerinin en fazla şikâyetçi olduğu konulardan biri mobilyaların ve halıların lekelenmesidir. Bunun için anti bakteriyel asla leke tutmayan kumaş üretiliyor. Görme engellilerin sosyal hayata katılımına katkı sunacak gardırop üretiliyor. Bu gardırop sayesinde görme engelliler barkod okutarak gardıroptaki kıyafetlerin rengini ve doğru kombini sesli öğrenebilecekler, daha önceden tanımlanmış kıyafetlerin dolabın hangi bölümüne konulması ve alınması gerektiğini sesli komutla anlayabilecekler. Yangın tehlikesine maruz kalabileceği düşünülen mekânlarda yangını geciktirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla mobilyalarda kullanılan son kat vernik üretildi. Bu vernik, özel bağlayıcı yapısı sayesinde uygulandığı yüzeyin açık ateşe maruz kalmasına rağmen çok çabuk alev almasını önlemektedir. Yine mobilya yapımında kullanılmak üzere, nano teknolojiyle bor katkılı yanmaz boya üretildi.”
“Mobilyalarda görünüm olarak çok fazla bir değişiklik yapılmıyor. Mesela görme engelliler için yapılan gardırop hepimizin evlerinde bulunan standart gardırop görünümünde. Elektronik aksamların gardıroba entegre edilmesiyle farklı bir özellik kazanıyor” diye konuşan Yrd. Doç. Dr. Saçlı; “Gelişen teknolojiyi kullanmalı, çağa ayak uydurmalıyız. Akıllı mobilyalar kısa zamanda hepimizin evine, iş yerine girecek. Çok fonksiyonlu kullanıma sahip bu mobilyalar hayatımızı kolaylaştıracak. Ayrıca farklı tasarımlardaki birçok akıllı mobilya da yaşam alanımızı oldukça genişletecek” dedi. 
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 479 Oy (%28)

  • HAYIR : 592 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 664 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku