Ak Parti

AK PARTİ MERSİN’DE KONGRELER NEDEN İPTAL OLDU? TABANA HEYACAN GELDİ

AK Parti'de il ve ilçe teşkilatlarından kongresi yapılmayanların kongresi 2'nci bir talimata kadar iptal edildi.

AK PARTİ MERSİN’DE KONGRELER NEDEN İPTAL OLDU?  TABANA HEYACAN GELDİ

8 Ekim 2017 22:57
-A

+A

Mersin’deki İl ve İlçe Kongreleri de bu kararla birlikte askıya alınmış oldu.AK Parti Mersin İl Başkanlığı'nca iptal edilen kongreler ile ilgili bir açıklama yapılmaması parti içinde dedikodulara sebep oldu.Adalet ve Kalkınma Partisi Mersin İl Teşkilat Başkanı Cesim Ercik ve ekibi görevlerine devam edecek mi etmeyecek mi sorusu kulisleri hareketlendirdi.
 
 
Ak Parti, Büyükşehir Belediyesi olan tüm İllerdeki İl ve ilçe Kongrelerini iptal etti. Adalet ve Kalkınma Partisi  Mersin İlçe Teşkilatlarının Ekim ayı içerisinde yapılacağı açıklanan kongreleri, AK Parti Genel Merkezi'nin ikinci bir emrine kadar iptal edildi.Bu iptallere Mersin’de dahil.Ancak Mersin İl Teşkilatının görevden alınacağı söylemleri yapılan Silifke, Tarsus, Toroslar ve Yenişehir ilçe kongreleri ile duruşmuş iken bu gelen iptal haberi üzerine Cesim Ercik’in tekrardan İl başkanı gösterilemeyeceği kulisleri hız kazandı.
 
Öte yandan büyükşehirlerde önce il başkanlarının belirlenmesi sonra ilçe kongrelerinin yapılmasına da karar verildi. Genel Merkez’in bu kararın ardından partiyi 2019 yılında yapılacak seçimlere götürecek teşkilatları ince eleyip sık dokuyarak ve sıkı bir çalışma sonucunda seçme isteği yatıyor. Büyükşehirlerde seçilecek il başkanları konusunda kritik rol oynayacak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülke ve dünya gündemi eksenindeki yoğun mesaisi de karara neden olarak gösteriliyor.
 
Ak Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, partisinin başına yeniden geçtikten sonra teşkilatlarla ilgili önemli sözler sarf etmişti. Metal yorgunluğundan söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti içinde köklü değişikliğin sinyalini verirken, FETÖ ile mücadelede iddialı olduğunu her daim dile getirdi.
 
İl  başkanları hakkında partiye, BİMER’e ve Cumhurbaşkanlığı’na yapılan şikâyetler değerlendirilecek…
 
Yeni kongre tarihleri Ak Parti Genel Merkezi tarafından açıklanacak.
 
Ayrıca Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Afyonkarahisar'da başlayan ve "Hep Birlikte, Büyük Hedeflere" temalı 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılış konuşmasını çok önemli mesajlar verdi.
Erdoğan, şunları söyledi:
 
Değişime direnmek, akıntıya karşı kürek çekmek gibidir. İşte bu gerçekten hareketle bir süredir teşkilatlarımızda ve belediyelerde yenilenme ihtiyacımız bulunduğunu söyledim, söylüyorum. Kongre süreci vesilesiyle teşkilatlarımızı önemli ölçüde yeniliyoruz. Belediyelerde de şimdiden benzer adımları atmanın hazırlıkları içindeyiz. Bu benim şahsi tercihim veya partimizin kendi kendine icat ettiği yöntem değildir. Aslında bu, milletimizin talebidir. Bu yenilenme sürecini, değişim ihtiyacını, tazelenme talebini kendi irademizle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Eğer bunu biz kendimiz yapmazsak, sandıkta milletimiz yapar. Ona fırsat vermeden bu işi kendimiz çözmemiz gerekir.
YENİLENMESİ GEREKİYORSA YENİLEYECEĞİZ. BUNDAN KİMSENİN ALINMAMASI GEREKİR
Teşkilatlarımızın bir kısmının yenilenmesi gerekiyorsa elbette yenileyeceğiz. Bunun için belediye başkanlarımızın bir kısmının dinlenmesi veya başka görevlerde görevlendirilmesi icap ediyorsa elbette karşılıklı mutabakatla gereğini yapacağız. Bundan kimsenin alınmaması gerekir.
 
Dünya değişirken Türkiye'nin yerinde saymasını beklemek ne kadar yanlışsa, Türkiye değişirken AK Parti'nin de olduğu gibi kalmasını beklemek o kadar yanlıştır. Esasen biz, kurulduğumuz günden beri bu yenilenme sürecinden hiç kopmadık. Bugün bu meseleyi çok fazla konuşuyor olmamızın sebebi, Türkiye'nin içinde bulunduğu şartların çetinliğidir. Unutmayınız ki çetin yollar, yorgun bedenlerle aşılamaz.
SANDIKLA GELEN SANDIKLA GİDER AMA...
Bizim siyasi terbiyemizde 'görev istenmez, verilir' anlayışı vardır. Sandıkla gelen elbette sandıkla gider ama o sandığa kadar olan süreci de kimse göz ardı edemez, kusura bakmasınlar.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 479 Oy (%28)

  • HAYIR : 592 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 664 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku