CHP

“Tarihsel sorunlarımızın sebebi 12 Eylül ve anlayışıdır”

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, 12 Eylül’ün acılarının ve yıkımlarının devam ettiğini belirterek; “Bugün yaşadığımız tarihsel sorunlarımızın sebebi 12 Eylül ve anlayışıdır. ‘Birilerinin çocukları işi bitirip darbeyi gerçekleştirdiler.’ Bugün de benzer olaylarla yüz yüzeyiz. Dünyada toplam tutuklu gazetecilerin yarısı ülkemizde” dedi.

“Tarihsel sorunlarımızın sebebi 12 Eylül ve anlayışıdır”

12 Eylül 2017 14:58
-A

+A


Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, 12 Eylül 1980’de gerçekleşen askeri darbenin yıldönümünde il binasında basın toplantısı düzenledi.
Özyiğit, 12 Eylül faşist darbenin üzerinden 37 yıl geçmesine rağmen; otoriter, ayrıştırıcı, korkuya dayalı şiddet ve neo liberal politikaların devam ettiğini belirterek; “12 Eylül 1980’in üzerinden 37 yıl geçmiş olmasına rağmen, ülkemiz 12 Eylül faşist darbesinin anlayışından, düşüncesinden ve ruhundan uzaklaşmayarak aynı yolda ilerlemeye devam etmektedir. O dönemin otoriter, ayrıştırıcı, korkuya dayalı şiddet ve neo liberal politikaları uygulanmaktadır” dedi.
 
ÜLKE OHAL İLE YÖNETİLMEYE BAŞLANDI
12 Eylül 1980’de yaşananların Türkiye’nin bugünkü siyasetine, insanına, toplumuna, ekonomisine ve geleceğine ışık tuttuğunu kaydeden Özyiğit, şöyle devam etti:
“Tarihi bilmeden bugünü ve yarını anlamak ve değerlendirmek mümkün değildir. 12 Eylül faşist darbesi Türkiye’nin siyaseten ve ekonomik olarak ‘ kayıp’ ,’karanlık’ ve ‘yıkım’  yıllarıdır. 12 Eylül 1980 günü sabaha karşı gerçekleşen askeri darbe: Siyasi iktidarsızlığı, ekonomik bunalımı, toplumsal barışı, sağ-sol çatışmalarını gerekçe gösterdi. ‘Yönetenin yönetemediği, halkın ise yönetenden memnun olmadığı’ gerçeği gün gibi ortadaydı. Darbe ile beraber ülkedeki bütün siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sendikalar, muhalif olan ne varsa kapatıldı, başkan ve yönetim kurulu hapse atıldı. TBMM’nin kapısına yani halkın temsil edildiği milli iradenin tecelli ettiği meclise kilit vuruldu. Generallerin yönetimindeki Milli Güvenlik Konseyi yasama, yürütme ve yargıyı tekrar tek elde topladı ve Kenan Evren Cumhurbaşkanı seçildi.
400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi. Ülke Kanun Hükmünde kararname ve OHAL ile yönetilmeye başlandı. 3854 öğretmenin ve 47 hâkimin görevine son verildi. Grev ve örgütlenme hakkı yasaklandı. 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi. 300 kuşkulu bir şekilde öldü. 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurt dışına gitti. 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten çıkarıldı. 50 kişi idam edildi. 1 milyon 683 kişi fişlendi.”
 
TARİHSEL SORUNLARIMIZIN SEBEBİ 12 EYLÜL VE ANLAYIŞIDIR
12 Eylül’ün çok büyük acılarının, kayıplarının ve yıkımlarının devam ettiğini ifade eden Özyiğit, “Bugün yaşadığımız tarihsel sorunlarımızın sebebi 12 Eylül ve anlayışıdır. ‘Birilerinin çocukları işi bitirip darbeyi gerçekleştirdiler.’ Bugün de benzer olaylarla yüz yüzeyiz. Dünyada toplan tutuklu gazetecilerin yarısı ülkemizde. Mersinli hemşerimiz Cumhuriyet Gazetesi yazarı Kadri Gürsel, kendisine bir bylock kullanan kişinin mesaj atması nedeniyle halen hapiste. Ancak bylock kullanıp da mahkeme kararı ile kiminle görüştüğü tespit edilip sonuçta bir AKP milletvekili ile defalarca görüştüğü ortaya çıkmasına rağmen o ve onun gibi onlarca milletvekili, varlıklı, zengin, muktedirler dışarıda muhalif olan gariban yandaş olmayan gazeteciler ve kişiler ise ya hapiste ya da işinden edilmiş durumda” diye konuştu.
 
AKP’NİN VARLIĞINI SAĞLAMIŞ OLDULAR
Mağdurlara sahip çıkıldığında, sorunlarını sıkıntılarını dinlediklerini Cumhuriyet Halk Partisi’ni FETÖ’cü olmakla suçlayanların çıktığını ifade eden Özyiğit, “Bu şekilde mağdur edilen insanların hakkını biz aramayacağız da kim arayacak? Mazlumun mağdurun sesi Cumhuriyet Halk Partisi olmayacaksa kim olacak?” diye sordu ve şöyle devam etti:
“12 Eylül ile birlikte devlet ve toplum içine yerleşen ekonomik olarak da büyüyen siyasi, İslamcı çevre ‘milli görüş’ adı altında örgütlenip siyaset alanında varlığını sağlarken, emperyalistler ise Ortadoğu’da hem hâkimiyetlerini pekiştirmenin yollarını hem de ‘Yeşil Kuşak’ projesini uygulamak için ülkemizde işbirlikçi ortak arıyorlardı. Tarikatlar, cemaatler ve gerici unsurlar ideal, uyumlu ve hedeflerine hizmet edecek yapılardı. 12 Eylül bu yapıların iktidara gelmesi için ve bugün ülkemizi yöneten AKP’nin varlığını sağlamış oldular. Bunun karşılığı ABD’nin BOP stratejisine bağlı, BOP’ un başkanlık yetkisi ile görevlendirilen AKP’nin Genel başkanı FETÖ ile ittifak oluşturmuş oldu. Bu ittifakın sonucu devletin ‘Ele geçirilmesi süreci başladı.’
15 Temmuz sivil kontrollü darbe girişimi iktidar kavgasının yaşanmasına neden oldu. Çünkü bunlar ülkeyi, halkı değil, emperyalistlerin, yandaşlarının ve kendilerinin varlığını, zenginleşmesini büyümelerini isteyen zavallılardı.
AKP bugün; tarikat, cemaat ve Cumhuriyet düşmanlarına devletin her türlü imkânlarını sağlayarak, kullandırarak ülkemizi kuşatma altına almıştır. Bu kuşatmayı ülkenin bağımsızlığını, laik demokratik sosyal hukuk devletini savunan, barış isteyen, tek adamlığa, diktatörlüğe karşı çıkan ortak akıl ve ortak mücadele ile örgütlü şekilde hareket eden Gezi olmuştur, 16 Nisan Referandum süreci olmuştur, Hak hukuk adalet yürüyüşü ve mitingi olmuştur, Adalet Kurultayımız olmuştur. Özgürlük, barış ve demokrasi talepleri ile toplumda güven dalgası oluşturan cesur insanların tavrı ve duruşu olmuştur. Kahrolsun 12 Eylül faşizmi. Yaşasın hak, hukuk,  adalet ve demokrasi mücadelemiz.”
 
“OKULUMA VE ÖĞRETMENİME DOKUNMA, DERSİME KARIŞMA”
 
Türkiye’de eğitimin sorun olmaktan çıkıp büyük bir tehlike haline geldiğini kaydeden Özyiğit, partisinin gerçekleştireceği eğitim çalıştayı hakkında da bilgi vererek; “Eğitim artık ülkemizde satın alınan metaya dönüştürüldü. AKP’nin uyguladığı eğitim politikalarına toplumun her kesiminden tepki var, itiraz var. Son müfredat değişikliği hangi kurumlarla görüşülerek hazırlandığı belli değil. Belli olan müfredatın Diyanet İşleri başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Din İşleri Genel Müdürlüğünün denetiminden geçerek hazırlandığıdır. Akademisyenlerin, eğitim fakültelerinin, öğretmenlerim, eğitim sendikalarının ve velilerin sürece sdahil edilerek müfredat değişikliği sağlıklı ve yerinde olurdu. Bilimsellikten, laik, adil, eleştirel, çağın ihtiyacına göre bir eğitim sistemi geleceğimiz olan çocuklarımız için hayati derecede önemlidir. CHP Mersin İl Başkanlığı olarak 16 Eylül 2017 Cumartesi günü saat 13.00’da Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde 1. Eğitim Çalıştayını yapıyoruz.
Aydınlık yarınları kurmak için, geleceğimiz olan çocuklarımız ile birlikte 1. Eğitim Çalıştayına bekliyoruz. Tüm vatandaşlarımız davetlidir. Çağdaş ve laik eğitimi tarikatlara teslim etmeyeceğiz” dedi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 479 Oy (%28)

  • HAYIR : 592 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 663 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku