Mersin

“Pazar kaygısı olmadan bütün ülkelere ihracat yapalım”

Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, Irak ile ticari ve dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi için öncü hamleyi başlattıklarını belirterek, “IRAK BİZİM İŞİMİZ. Irak ekonomisi ile kalıcı ilişkilerimizin önünü açacak Türk ve Irak İş insanlarının ortak olduğu şirketleri fazlalaştıralım ve Irak ve Türkiye pazar kaygısı olmadan bütün ülkelere ihracat yapalım.”

“Pazar kaygısı olmadan bütün ülkelere ihracat yapalım”

17 Mayıs 2017 09:34
-A

+A


TISİAD Genel Başkanı Kılıç, 39.Türkonfed Girişim Ve İş Konseyi’nde  çalışmalarını anlattı
 
 
 
TISİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç, bu yıl Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği ev sahipliğinde düzenlenen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 39.  Girişim Ve İş Dünyası Konseyi’nde konuştu.
TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu ve ekibini kutlayan KILIÇ, “TÜRKONFED olarak, ülkemizin ve yakın bölgelerindeki iş insanlarının mikro düzeydeki ekonomik gelişmelerine de nüfuz edecek çalışmalara da el atmasını, özellikle bugünkü ticaret köprüsü çalışmasının verimli geçmesine de vesile olduğunu gururla gördüm” dedi.
Kalıcı ekonomik ilişkilerin önemine vurgu yapan Kılıç, “TÜRKONFED Ailesi olarak tabiatıyla kaygılarımız bölgesel dengesizliğin olduğu Güneydoğu illerimizdir. Ama bu illerinde ekonomik ilişkilerinin yoğun ve sürekli olduğu komşumuz olan Irak ve Suriye ile olan dengesiz ticaret ve hatta yatırım ilişkilerinin de göz önüne alınmasını, komşumuz Irak ile de bölgesel bütünleşme, bölgesel birlikte sürdürülebilir kalıcı ekonomik ilişkilerin kurulmasının gerekliliğine de  farkında olmanızı bekliyorum” ifadelerini kullandı. 
 
TISİAD İLK VE ÖNCÜ HAMLEYİ  BAŞLATTI.
Irak ile ticari ve dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi için öncü hamleyi başlattıklarını anımsatan Kılıç, yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:
“Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) olarak bu konuda ilk ve öncü hamleleri başlattığımızı da bütün TÜRKKONFED ailemiz üyelerine duyurmak isterim. Birincisi, Irak Ankara Büyükelçisini Mersin’de ağırlayarak Irak merkezi hükümetinin de bu hedefleri bilmesini de paylaştık ve Irak’ın güneyi kuzeyi 19 vilayetin hepsini bir bütün olarak değerlendirerek bu irtibat ve ilişkileri tetikledik.
İkincisi ise, geçen hafta 1.Irak Duhok Yatırım Formu’nu, pilot il seçtiğimiz Duhok’ta Duhok Valisinin daveti ile gerçekleştirdik. 70’e yakın Türk iş insanımızla katıldık. Katılımda Şırnak Valisi adına Habur Mülki İdare Amiri Sayın Ümit Altay, İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Mehmet Tuncay Bayraktar ve bize göre de en önemlisi Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) olarak başta genel sekreter Yılmaz Altındağ ve ekibinin bulunması ile üst seviyede ülkeler arası sınır kapısı ilişkilerinin ve Irak’a Duhok’a komşu  Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt illerimizin durumunun birlikte masaya yatırılması gerçekleştirilmiştir.
 
IRAK BİZİM İŞİMİZ
Konuşmasının devamında Kılıç, “1.Duhok Yatırım Forum’u akabinde Duhok Valisi Sayın Farhad Ameen ATRUSHİ, 100 Duhok’lu iş insanı ile misafirimiz olarak Adana ve Mersin’de ikişer gün ağırlayıp, ticaret köprüsü ve B2B ikili görüşmeleri yapacağız. Ayrıca Duhok ile Adana ilinin kardeş şehir olma İlişkilerinin prosedürünü başlattık. Süreçte Sayın TÜRKONFED Başkanımız Tarkan Kadooğlu’nun bizzat yönlendirmesi ile de Eylül Ayında da siz değerli TURKONFED Ailesi ile birlikte en az 300 iş insanımızla Duhok, Erbil, Süleymaniye ve Kerkük İllerinde İş Zirveleri ve B2B görüşmeleri etkinliklerini de planlamaya başladık.
Almanya’dan sonra en fazla ihracat yaptığımız 2. ülke olan Irak ile ticaret ve yatırım geliştirmelerinizi 1.sıraya almanızı istiyoruz. Özellikle hem Türkiye ve hem de Suriye’ye kapısı olan hem de Musul’a en yakın il olan Duhok’taki çalışmalarımızda yer almanız için davet ediyorum.
Kısaca Irak bizim işimiz. Irak ekonomisi ile kalıcı ilişkilerimizin önünü açacak Türk ve Irak İş insanlarının ortak olduğu şirketleri fazlalaştıralım ve de sadece Irak ve Türkiye pazar kaygısı olmadan bütün ülkelere ihracat yapalım” dedi.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku