Mersin

“Mersin’de 4 bin sahtekar var!”

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, emlakçılık mesleğine de tehlikeli meslekler için getirilen mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini söyledi. Belge almayanların bu mesleği yapamayacağını anımsatan Madenli, “Mersin’de kaç emlakçı var? Odalara kayıtlı bin 180 emlakçımız var. Ama ‘adını emlakçı koyan kaç sahtekar var’ denildiği zaman şu an tahmin ediyorum Mersin’de 4 bin tane de onlardan var” dedi.

“Mersin’de 4 bin sahtekar var!”

11 Mayıs 2017 09:09
-A

+A


 
Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, tehlikeli meslekler için getirilen ‘mesleki yeterlilik belgesinin’ emlakçılar için neden gerekli olduğunu, neler getireceği anlattı.
İlgili bakanlıkla görüştüklerini ve anlaşmayı yaptıkları bilgisini veren Madenli, “Mesleki yeterlilik belgesi artık sınavla emlakçılara verilecek. Bu sınavlara katılabilmek için de emlakçılar odasının açmış olduğu kurslara katılıp, belge almak gerekiyor” dedi.
 
EMLAKÇILIK TEHLİKELİ BİR MESLEK Mİ?
Mesleki yeterlilik belgesinin tehlikeli meslekler için getirilen bir düzenleme olduğunu ifade eden Madenli, bu düzenlemenin neden emlakçıları kapsadığını anlattı.
“Emlakçılık mesleği tehlikeli bir meslek mi?” diye soran Madenli, görünüş olarak tehlikeli bir meslek olmadığını belirtti ve tehlikelerini şöyle anlattı:
“Ama emlakçılara bağlanan paranın yüksek olması, normal bir insanın hayatı boyunca çalışıp emeklilik gelirini, yıllarca biriktirdiğini düşününce aslında olay tehlikeli boyutlara varıyor. Dolayısıyla mesleki yeterlilik belgesinin, emlakçılık mesleğinde de gerekli olduğu kanaatine vardık.”
 
BELGESİ OLMAYAN EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK
Bu konuda alt yapı çalışmalarının devam ettiği bilgisini paylaşan Madenli, “Bu alt yapıya göre de insanlar odaların verdiği kurs belgelerini alacaklar. Bakın özellikle buranın altını çiziyorum. Meslek odalarından almış olduğu belgeleri ibraz edenler direk olarak sınava girme hakkı elde edecekler. Diğer kişiler ise, belirli bir eğitimden geçtikten sonra sınava girecekler, kazanırlarsa bu belgeyi alacaklar. Sınav eğitim sürecinin çok uzun süreceğinin kanaatindeyiz. Onun için de bakanlığımız böyle bir çalışma yaptığı için kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Alt yapısı hazırlanıyor inşallah 2017’de en geç 2018’in başında mesleki yeterlilik belgesi olmayan hiç kimse Türkiye’nin hiçbir yerinde emlakçılık yapamayacak” dedi.
 
“EMLAKÇI VAR, SAHTEKAR VAR”
“Kaçak emlakçı” deyimine karşı olduğunu dile getiren Madenli, hiçbir meslekte kaçak olamayacağına vurgu yaparak, “Peki, bu neyi getirecek? Mesela şimdi bana soruyorlar Mersin’de kaç emlakçı var? Benim bildiğim odalara kayıtlı bin yüz seksen emlakçımız var. Ama ‘adını emlakçı koyan kaç sahtekar var’ denildiği zaman şu an tahmin ediyorum. Mersin’de 4 bin tane de onlardan var. ‘Kaçak emlakçı’ deyimine ben karşıyım; Öyle bir şey yok. Kaçak doktor var mı? Ya da merdiven altı doktor var mı? Ayakçı doktor var mı? Yok, öyle bir şey. Doktor var, sahtekar var. Emlakçı var, sahtekar var. Dolayısıyla sahtekarlar 4 bin kişi. Gerçek emlakçı sayısı ise, bin 180. Bunların içinden bin 180 kişiyi ayıklayabilmek gerekir. Ayıklayabilmek için de müşterinin ayık olması gerekiyor. İşte burada mesleki yeterlilik belgesi devreye giriyor. Mesleki yeterlilik belgesi almayanlara çeşitli para ve hapis cezaları getirilecek” diye konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku