Mersin

“KÜÇÜK ESNAF OLMASA TOPLUM DİYE BİRŞEY OLMAZ”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın Mersin’de düzenlediği programa konuşmacı olarak çıkan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, Mersin’in sorunları Sanayi Sitesi ve servis sektörü olduğunu dile getirerek, Lütfi Elvan’dan bu sorunu çözmesini istedi.

“KÜÇÜK ESNAF OLMASA TOPLUM DİYE BİRŞEY OLMAZ”

6 Kasım 2017 11:19
-A

+A

“NE ZAMAN ESNAFIMIZIN BİR SORUNU OLSA BAKANIMIZIN KAPISINI ÇALIYORUZ”

El emeğiyle, alın teriyle yağmur demeden çamur demeden ticari faaliyetlerini yürüten esnaflarımız bu topluma o kadar güzel hizmet ederler ki hiçbir zaman şikayet etmez, devletine isyan etmez, olumsuz olay içinde yer almazlar diyen Dinçer sözlerine şu şekilde devam etti, “İlimize geldiği ilk günden beri ne zaman esnafımızın bir sorunu olsa Sayın Bakanımızın kapısını çalıyoruz. Hiçbir zaman bizi elini tersiyle itmedi. Biz ticari hayatımızı sunarken nereden nereye geldik diye bakmamız lazım. Bu esnaf enflasyonun yüzde 50’yi de gördü. Yüzde 100’le kredi çektikleri dönemide gördüler. Biz ülkemize bayrağımıza sahip çıktık. Ama bu ülkede ne olduysa faturasını esnafımız ödedi”

“ESNAFLARIMIZ RESMİ KURUMLARIN KAPISINDA GEZMEK ZORUNDA KALMASIN”

Esnafa ne kadar iyilik yapılırsa yapılsın az kalacağını kaydeden Dinçer, “Şu an yüzde 5 ile kredi alıyoruz. 5 yıl vade ile. Bunlar bizim için olumlu şeyler. Ticari hayatımızı kolaylaştıracak uygulamalar. Esnaflarımızın resmi kurumların kapısında gezmek durumunda kalmasın. İşlerimizi kendi teşkilatımız halletsin. Bize yapılan yardımlar önümüzü açacaktır diye düşünüyorum. Bu memlekette otopark, cadde, trafik sorunu var. esnaflarımız bu kadar büyük avm’lerin kol gezdiği dönemde nasıl ticari hayatını yönetecek? Var olan imkanları da ellerinden alınıyor. El ele vererek esnaflarımızın önünü açmamız lazım. 3-4 sene mücadele ettik 2000 dönüm bir yeri sanayi alanı olarak belirlettik. Bir kararla 5 sene uğraştığımız yer sanayi alanından konut alanına çevirild. Biz böyle sanayi istemiyoruz. 1000-2000 iş yerinin olduğu, kendi ustalarımızı yetiştirebileceğimiz bir sanayi bölgesi istiyoruz. Mersin’i de Mezitli’yi de kurtarmamız lazım. Sanayi Sitesi yapacak bir karış alanımız yok. Ulaşım sektöründe sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle servis sektöründe yapılan birkaç olumsuz hareket bize yansıyor. Yeni yeni düzenlemeler çıktı. Dolayısıyla servis sektörü şu an yaptığı ticari faaliyeti ile para kazanamamakta. Bu konu da biraz daha esnek davranılması gerek. Bu konuda da yardım ve desteklerini bekliyoruz. Sayın Bakanımız her zaman yanımızda oldunuz olmaya da devam ediniz. Küçük esnaf olmasa toplum diye bir şey olmaz. Onlara yapılacak en küçük destek halkımıza geri dönecek. Bizlerle beraber olan Lütfi Elvan başta olmak üzere herkese teşekkürler” ifadelerini kullandı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 638 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku