Mersin

“ASLONAN, BEYNİ OKUYARAK GELİŞTİRMEK”

Ordu da yaşayan, Karadenizli Yazar Birol Öztürk, Akdeniz Medya Editörü Buse Yegül’e hem eserlerinden, hem yazmakta olduğu kitaplardan, romanlardan bahsetti. Yeni nesil gençlerine ise tavsiyelerde bulundu.

“ASLONAN,  BEYNİ OKUYARAK GELİŞTİRMEK”

21 Temmuz 2017 17:03
-A

+A


Ordu da yaşayan, Karadenizli Yazar Birol Öztürk, Akdeniz Medya Editörü Buse Yegül’e hem eserlerinden, hem yazmakta olduğu kitaplardan, romanlardan bahsetti. Yeni nesil gençlerine ise tavsiyelerde bulundu.

“BİYOGRAFİ YAZMIYORUM, İNSANLARIN BENİM DÜNYAMDAKİ İZDÜŞÜMLEİRNİ  YAZIYORUM”
 
Olaya Yaşar Kemal’in bakış açısı ile baktığını vurgulayan Yazar Öztürk, “Benim en önemli ve öne çıkarmaya çalıştığım eserlerimden birisi ‘Çalı Çileği’dir. Çalı Çileği Karadeniz’de 500 rakımın üzerinde yetişen doğal bir bitkidir. Ondan esinlenerek yaptığım, 4 kitaptan oluşan bir romandır. Göç bizim en temel sosyolojik, psikolojik toplumsal gerçeğimizdir ve hala devam etmektedir göç mevzusu. 
Çalı Çileği romanı 1950 yıllarının ortasından başlar, 1980’nin ortalarına doğru bir dönemi anlatır.
 Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, Ahmed Arif, Kazım Koyuncu, Erdal Eren gibi insanları da yazdım.Aslında hayatlarını anlatmak değil benim yaptığım. Bu insanlar, bu dünyadan gelip geçtiler. Haklarında o kadar çok şey söylendi, o kadar çok  şey yazıldı ki; aslında bu sayede onlar hakkında bilmediğimiz hiçbir şey  de kalmadı. Bilmediğimiz tek bir şey var, Ahmet Kaya, mesela, Birol Öztürk’ün penceresinden nasıl görünüyor? Kazım Koyuncu benim penceremden nasıl görünüyor? Örneğin Kazım Koyuncu’nun sigara içmeyi çok sevdiğini belirten bir bilgiye ulaşmıştım.  Kitabı edinen bilir, orada sigarayla ilgili bir deneme yazdım. Demem o ki, yazdığım kitaplar biyografi değil. Benim ele aldığım kişinin benim dünyamda nasıl göründüğü ile alakalıdır.” diye konuştu.
 
“YAZARLIK DA KAS GİBİDİR..İSTEMEYEN İNSANA HALTER KALDIRTAMAZSIN, KOŞTURAMAZSIN”
 
Yazdığı eserlerden ‘Çalı Çileği’, ‘Ordu’nun Dereleri’ ve ‘Ahmet Kaya’nın yazarken kendisini çok etkilediğini kaydeden Öztürk, “Ben şu an penceremden bir sokağa bakıyorum. Bu sokağın isminin Ahmet Kaya sokağı olmasını çok isterdim. Toplam 27 eserim var. Bunların içinde yazdığımda beni farklı boyuta götüren 3 eserim oldu. Ben 2 yılda 4 kitaptan oluşan Çalı Çileği’ni yazdım. Geçmiş yılları ele aldığım için rüyalarım bile siyah beyazdı o dönemlerde. Ordu’nun Dereleri’ni yazmak bile rüyamda aklıma geldi. Önemli olan yapacağınız işi benimsemektir. Oya Baydar, Ayfer Tunç, Hakan Günday; bu üç yazarı çok severek okuyorum. Şu anda da Can Yücel’i yazmaya çalışıyorum. Dediğim gibi ben biyografi yazmıyorum. Yazdığım kişinin ailesinden birisine ulaşmaya çalışıyorum. Ulaşırsam ne mutlu bana. Kafamda da Can Yücel ile alakalı bir şeyler var eğer bunları benimle paylaşırlarsa çok mutlu olurum. Paylaşmasalar bile şunu bekliyorum; ‘Bizim için bir mahsuru yok’ derlerse Can Yücel’i en güzel şekilde yazmaya çalışacağım.  Ailenin mutlaka onayını almam gerekiyor. Gençlere ise söylemem gerekenler şunlar; bir defa interneti eleştirmiyorum. İnsanların bunlardan faydalanıyor olması çok iyi bir şey. Şöyle bir farkındalık içinde olmamız gerekiyor. Sağlıklı bir vücut istiyorsak ne yapmamız gerekiyor? Spor…  Vücut kastır ve kaslarınızın şekilli olmasını istiyorsanız spor yapacaksınız, halter kaldıracaksınız vs. beyin de bir kastır ve beynin sporu okumaktır. Kitap okumalı gençler, kitap okumalı ve teknolojiyi de bilgiye ulaşmak için kullanmalı. Sadece görsel belleğe hizmet edecek bağımlılıktan uzak durmalılar. Bu konuda ciddi bir farkındalık sorunu olduğunu düşünüyorum.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 479 Oy (%28)

  • HAYIR : 592 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 664 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku